Novinářka Holcová promluvila o komunikaci se zavražděným Kuciakem: šifry a varování před mafií | info.cz

Články odjinud

Novinářka Holcová promluvila o komunikaci se zavražděným Kuciakem: šifry a varování před mafií

Česká novinářka Pavla Holcová dlouhodobě spolupracovala se zavražděným Jánem Kuciakem na odkrývání působení mafie na Slovensku. Mladého investigativce to stálo život, Holcová proto dostala policejní ochranu. V rozhovoru prozradila, jaký novinář Kuciak byl, jaké využíval způsoby ochrany a šifrování komunikace a také fakt, že před několika měsíci byli varováni před nebezpečím, které jim hrozí!

Pavla Holcová je v současné době v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové pod policejní ochranou. Existuje totiž obava, aby ji nestihl podobný osud jako Kuciaka - na materiálech o italské 'Ndranghetě pracovali totiž spolu. Znali se asi pět let a nešlo o jejich první spolupráci.

Podle Holcové byl Kuciak plachý a velmi mírný, rovněž ovšem spolehlivý a zejména opatrný. „Veškerá naše komunikace - tím, že jsme každý byl v jiném státu - probíhala on-line, i když jsme se jednou začas třeba viděli osobně. Ale on normálně používal PGP kryptování všech e-mailů, na mobilu jsme si psali nebo volali pouze přes signál, přes normální telefon jsme vůbec neprobírali nic citlivého. Vždy se řídil podle zásad bezpečnosti,“ řekla Holcová v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Prozradila, že u Kuciaka nehrozilo ani to, že by se napil a o své práci vyprávěl kamarádům v hospodě. „Chápal, že to, co dělá, ho může relativně ohrožovat.“

Holcová popsala, že s Kuciakem před časem dostali přes italské kolegy varování před italskou mafií...

Čtěte pokračování článku na Blesk.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud