Novinka: Ministerstvo věří, že stíhá soutěž na výběr mýtného. Vlády to marně řeší už přes 3 roky | info.cz

Články odjinud

Novinka: Ministerstvo věří, že stíhá soutěž na výběr mýtného. Vlády to marně řeší už přes 3 roky

Otevřené výběrové řízení na další provoz mýtného systému po roce 2019 by mohlo být vypsáno v květnu. Ministr dopravy Dan Ťok to řekl v České televizi. Vláda ministrovi dala čas do poloviny roku. Dosud se řešení budoucnosti mýtného systému neslo v chaotické atmosféře a stát při něm kvůli časovému tlaku podnikal víceméně nouzové a provizorní kroky.

Podle Ťoka připadá v úvahu pět zájemců. Vedle současného provozovatele, firmy Kapsch jmenoval slovenského výběrčího mýta SkyToll, americký Xerox a správce mýtného v Německu a Maďarsku.

Soutěž na provozovatele mýtného systému pomáhá ministerstvu připravit společnost Deloitte. „Deloitte nám dneska garantuje, že určitě výběrové řízení vypíšeme do poloviny roku. Já si sám myslím, že by to mohlo být někdy v květnu,“ řekl Ťok v ČT.

Ministr předpokládá, že soutěž bude „docela dobře“ obeslaná, pro zájemce ministerstvo dopravy chystá veřejné slyšení, kde by představili své nabídky. „Je tady maďarská firma, která má svůj systém v Maďarsku, máme tady i další firmy, jako je například Xerox ze Spojených států, který provozuje mýto tam, a hlásí se nám i další firmy, německý provozovatel,“ doplnil Ťok, když před tím mezi zájemci jmenoval Kapsch a SkyToll. O mýtné v Německu se stará firma Toll Collect, v Maďarsku National Toll Payment Services.

Možností podle Ťoka je i to, že by výběr mýtného převzal stát a spravoval by ho sám. „To je varianta, o které může rozhodnout příští politická reprezentace,“ dodal ministr.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na víc než 1 400 kilometrech dálnic a na částech silnic první třídy. Na nich ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění o 900 kilometrů z nynějších 230 kilometrů, v lednu to schválila vláda. Za deset let se na mýtném v Česku vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud