Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinka v ruském arzenálu. Státy NATO zaspaly a nejsou na ni připravené, tvrdí expert

Novinka v ruském arzenálu. Státy NATO zaspaly a nejsou na ni připravené, tvrdí expert

Tank nové generace Armata T-14, který aspiruje na to stát se nejlépe technicky vybaveným tankem na světě, má za tři roky patřit mezi špičky ruského zbrojního arzenálu. Největší respekt na tanku budí aktivní ochranný systém „Afganit“, který odborníci přirovnávají k systému protiraketové obrany. Na moderní systém ale budou obrněné jednotky Severoatlantické aliance se svými protitankovými střelami krátké. Upozorňuje na to Ben Barry z Mezinárodního institutu strategických studií, podle kterého na nové ruské nebezpečí začaly země NATO sotva reagovat a dělají chybu. Informovala o tom BBC.

Svou chloubu ruská armáda veřejnosti poprvé představila v roce 2015 během tradiční vojenské přehlídky u příležitosti oslav konce druhé světové války. Několik testovacích tanků Armata T-14 nyní podstupuje zatěžkávací zkoušky a ruští vojáci už netrpělivě čekají, kdy se jim vrcholný produkt ruského vojenského průmyslu dostane do rukou. Podle posledních zpráv deníku Izvestija z poloviny května by měla být Armata T-14 výzbroje ruské armády zařazen až po roce 2020.

Minimálně tři roky si tak ruští vojáci zřejmě ještě počkají, i to je ale krátká doba na to, aby na ruský tank nové generace přestaly státy Severoatlantické aliance čekat se založenýma rukama a začaly na oživení ruského zbrojního arzenálu reagovat. Jak totiž tvrdí odborník z Mezinárodního institutu strategických studií (ISS) v Londýně, stávající protitankové zbraně zemí NATO na novou ruskou Armatu nebudou stačit.

Problém představuje ochranný systém Afganit, který je schopný vzdorovat většině stávajících protitankových zbraní arzenálu zemí NATO. To je případ i moderních protitankových řízených střel Javelin, které vyrábí Spojené státy a používá je i řada dalších spojeneckých zemí.

Jak Afganit vlastně funguje? Nejnovější aktivní ochranný systém (APS) instalovaný na bojových vozech Armata T-14 je schopný odolat i průbojným střelám, které letí nadzvukovou rychlostí. Poté, co střely nepřítele zachytí palubní radar a vypočítá bod nárazu, spustí systém aktivní ochrany protiopatření, které nepřátelský objekt zničí. Jde tak v podstatě o systém protiraketové obrany, akorát na tancích.

Některé země NATO sice provádí výzkum a pokusy, jak své tanky aktivním ochranným systémem také vybavit, zapomínají ale na to, jaké důsledky bude mít Afganit na jejich obrněné jednotky a že jim jejich protitankové střely budou k ničemu, tvrdí Barry.

Světlou výjimkou je Norsko, které s Ruskem sdílí necelých 200 kilometrů dlouhou státní hranici. Naznačuje to norský plán pro obranu, který počítá s vynaložením 200 až 350 milionů norských korun (téměř jedna miliarda korun) na výměnu raket Javelin, aby „byla zachována kapacita pro boj proti těžkým obrněným vozům“. V plánu se také píše, že „existuje potřeba protitankových raket, které mohou proniknout do systémů APS“. Podle Barryho jsou kroky Norska nezbytné a doufá, že ho další země NATO budou brzy následovat.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1