Novinky v kauze Skripal: Bývalého agenta otrávili jedem v kapalné formě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinky v kauze Skripal: Bývalého agenta otrávili jedem v kapalné formě

Novinky v kauze Skripal: Bývalého agenta otrávili jedem v kapalné formě

Nervově paralytická látka, která byla použita k otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, byla v kapalné formě a použilo se jí „velmi malé množství“. S odkazem na britské ministerstvo pro životní prostředí a zemědělství o tom dnes informovala britská média. 

Ministerstvo dnes také oznámilo, že je třeba dekontaminovat devět míst, včetně ambulance, domu Sergeje Skripala či restaurace, kde bývalý agent s dcerou večeřeli v den, kdy byli otráveni. Ministerstvo odhaduje, že celý proces bude trvat několik měsíců. Podílet se na něm bude 200 vojáků a britský rozpočet vyjde na miliony liber.

Britská premiérka Theresa Mayová před časem uvedla, že k otravě Skripalových byla použita látka novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech v Sovětském svazu. Před několika dny oznámila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že testy čtyř jejích laboratoří potvrdily britské závěry. OPCW ale tají, jakou látku laboratoře zkoumaly i odkud pochází.

Novičok je považován za velmi toxickou látku. Podle původních předpokladů neměl Skripal ani jeho dcera útok přežít. Podle informací lékařů však již Skripal není v kritickém stavu a jeho dcera byla mezitím propuštěna z nemocnice. Není ale vyloučeno, že budou mít trvalé následky. 

Britská vláda tvrdí, že za útok v Salisbury je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.