Novinky v kauze Skripal: Bývalého agenta otrávili jedem v kapalné formě | info.cz

Články odjinud

Novinky v kauze Skripal: Bývalého agenta otrávili jedem v kapalné formě

Nervově paralytická látka, která byla použita k otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, byla v kapalné formě a použilo se jí „velmi malé množství“. S odkazem na britské ministerstvo pro životní prostředí a zemědělství o tom dnes informovala britská média. 

Ministerstvo dnes také oznámilo, že je třeba dekontaminovat devět míst, včetně ambulance, domu Sergeje Skripala či restaurace, kde bývalý agent s dcerou večeřeli v den, kdy byli otráveni. Ministerstvo odhaduje, že celý proces bude trvat několik měsíců. Podílet se na něm bude 200 vojáků a britský rozpočet vyjde na miliony liber.

Britská premiérka Theresa Mayová před časem uvedla, že k otravě Skripalových byla použita látka novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech v Sovětském svazu. Před několika dny oznámila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že testy čtyř jejích laboratoří potvrdily britské závěry. OPCW ale tají, jakou látku laboratoře zkoumaly i odkud pochází.

Novičok je považován za velmi toxickou látku. Podle původních předpokladů neměl Skripal ani jeho dcera útok přežít. Podle informací lékařů však již Skripal není v kritickém stavu a jeho dcera byla mezitím propuštěna z nemocnice. Není ale vyloučeno, že budou mít trvalé následky. 

Britská vláda tvrdí, že za útok v Salisbury je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud