Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novodobá morová rána. Čtvrté největší ruské město čelí epidemii HIV

Novodobá morová rána. Čtvrté největší ruské město čelí epidemii HIV

Každý padesátý je nakažený, úřady situaci nezvládají. Ruský Jekatěrinburg, čtvrté největší ruské město, se stal centrem epidemie HIV, kterou se v zemi dlouhodobě nedaří zastavit. Informovala o tom náměstkyně ministra zdravotnictví Taťjana Savinovová. 

Jekatěrinburg, který leží asi 1500 kilometrů východně od Moskvy, má 1,5 milionu obyvatel. Virem HIV se podle Savinovové nakazilo 27 tisíc jeho obyvatel, tedy necelá dvě procenta populace. Nebezpečný virus se přitom dál rychle šíří.

V Rusku je oficiálně kolem 800 tisíc lidí nakažených virem HIV, jen loni přibylo dalších 100 tisíc případů. Podle odhadů zdravotníků je ale celkový počet nositelů viru ve skutečnosti přinejmenším dvojnásobný. Experti předvídají, že každých pět let se počet infikovaných zvýší o 100 procent.

Česko a HIV
V Česku letos zatím přibylo 244 lidí nakažených virem HIV, zhruba o třetinu více než za stejné období loni. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali celkem 2864 případů HIV. U 500 lidí pak propukla nemoc AIDS, polovina z nich zemřela.

Nákaza HIV se v Rusku soustřeďuje hlavně do průmyslových aglomerací na jižní Sibiři a podél tras, kterými se pašují drogy ze střední Asie do Evropy. Podle Savinovové není Jekatěrinburg nijak výjimečný, podobná situace je i v dalších velkých městech, která ale o situaci neinformují tak otevřeně. 

V celém světě bylo loni virem HIV nakažených 36,7 milionu lidí, dvě pětiny z nich o tom podle odhadů vůbec nevědí, což přispívá k dalšímu šíření nemoci. Většina infikovaných je v rozvojových zemích. Od začátku epidemie na nemoc AIDS, kterou virus způsobuje, zemřelo 35 milionů lidí. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1