Novoroční oslavy ve světě: megalomanská show i potíže s cestováním | info.cz

Články odjinud

Novoroční oslavy ve světě: megalomanská show i potíže s cestováním

Planeta se postupně loučí s rokem 2016 a vítá rok nový. Oslavilo ho už Tichomoří i východní Asie. Na řadě míst jsou znát zvýšená bezpečnostní opatření.

Mezi prvními nový rok přivítali lidé v australském Sydney. Ikonický ohňostroj nad tamní operou byl letos největší v historii. Na zhruba dvanáctiminutovou show bylo potřeba 120 tun pyrotechniky. 

Stovky tisíc lidí byly svědky podívané, při které její autoři připomněli tři velikány, kteří letos zemřeli - Davida Bowieho, Prince a herce Gene Wildera. Mimochodem, Silvestr v Sydney je skutečně pojem. Podle průzkumu, který si město zadalo, tvoří skoro polovinu diváků lidé, kteří tam za události přijeli a utrácejí miliony dolarů.

Ulice zaplavili i slavící lidé v Japonsku nebo v čínských velkoměstech. I když na řadě míst Asie je příchod nového roku spojený spíše s duchovními tradicemi a poklidným vítáním nastávajícího období. 

Ohňostroji, který v centru japonské metropole sledovaly tisíce lidí, předcházel obřad ve známé místní svatyni Meidži, při němž se kněží modlili za šťastný rok 2017.

Vítání nového roku v JaponskuVítání nového roku v Japonskuautor: Reuters

Rusům na dálném východě popřál a poděkoval prezident Vladimir Putin. "Rok 2016 končí. Nebyl jednoduchý, ale obtíže, kterým jsme čelili, nás semkly a přiměly nás odhalit ohromné rezervy našich možností zajistit postup kupředu," řekl ve tříminutovém projevu. Jak poznamenala CNN, Putin ve své řeči přál Donaldu Trumpovi, nikoli Baracku Obamovi.

 

Tradičně přes Twitter se projevil právě i zvolený americký prezident Donald Trump. Neodpustil si přitom svoji jízlivost, když přál i "nepřátelům, kteří těžce prohráli".

Ne všichni si užívají bezstarostné oslavy, tisíce lidí tráví poslední den roku jinde, než plánovali. Kvůli husté mlze nad Londýnem bylo na frekventovaných letištích zrušeno přes 200 letů, píše The Independent.

Big Ben zahalený v mlžném oparuBig Ben zahalený v mlžném oparuautor: Reuters

Příchod roku 2017 v evropských městech a v USA je do velké ve znamení mimořádných bezpečnostních opatření. Důvodem je teroristická hrozba, která je stále přítomná, jak ukázal naposledy útok v Berlíně. K němu se ve večerním proslovu vrací i kancléřka Merkelová. Z textu, který vláda zveřejnila dříve, vyplývá, že v poselství mluví o terorismu jako o největší zkoušce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud