Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novou lotyšskou vládu sestavuje bývalý komunista Jánis Bordáns. Podle prezidenta uspěje na 80 procent

Novou lotyšskou vládu sestavuje bývalý komunista Jánis Bordáns. Podle prezidenta uspěje na 80 procent

Lotyšský prezident Raimonds Véjonis jmenoval novým premiérem konzervativce Jánise Bordánse, kterého pověřil sestavením nové vlády. Bordáns má čas do 21. listopadu, aby seznámil prezidenta s jednotlivými kandidáty na ministry a zaručil se podporou většiny v parlamentu.

„Není jasné, zda získá dost hlasů. Zůstává tu mnoho neznámých," řekl agentuře AFP politolog Marcis Krastins.

V říjnových parlamentních volbách skončila Bordánsova Nová konzervativní strana až třetí a získala 16 z celkem sta poslaneckých křesel.

Volby opět vyhrálo sociálnědemokratické Centrum shody, které tradičně volí etničtí Rusové, ale zase nenašlo partnera do koalice. Druzí skončili populisté ze strany Komu patří stát a třetí Nová konzervativní strana.

"Předpokládám, že Bordáns se mnou bude konzultovat obsazení ministrů zahraničí a obrany, jakož i priority nové vlády," uvedl prezident podle komuniké. Je si na „80 procent" jistý, že Bordáns uspěje.

V novém parlamentu je zastoupeno celkem sedm stran, ale pouze populisté, kteří mají 16 poslanců, vyjádřili podporu případné Bordánsově vládě.

Ani liberální Strana pro rozvoj Lotyšska, ani pravicová Národní aliance (obě strany mají po 13 poslancích) tak dosud neučinily.

Bordáns oznámil, že do koalice nepřizve Svaz zelených a rolníků předchozího premiéra Márise Kučinskise. Středopravá Jednota se nechala slyšet, že se vyjádří později.

Bordáns vstoupil do politiky v 80. letech jako komunistický mládežník. Vzděláním je právník. V letech 2012 až 2013 byl ministrem spravedlnosti, poznamenala AFP.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232