Články odjinud

Novou lotyšskou vládu sestavuje bývalý komunista Jánis Bordáns. Podle prezidenta uspěje na 80 procent

Novou lotyšskou vládu sestavuje bývalý komunista Jánis Bordáns. Podle prezidenta uspěje na 80 procent

Lotyšský prezident Raimonds Véjonis jmenoval novým premiérem konzervativce Jánise Bordánse, kterého pověřil sestavením nové vlády. Bordáns má čas do 21. listopadu, aby seznámil prezidenta s jednotlivými kandidáty na ministry a zaručil se podporou většiny v parlamentu.

„Není jasné, zda získá dost hlasů. Zůstává tu mnoho neznámých," řekl agentuře AFP politolog Marcis Krastins.

V říjnových parlamentních volbách skončila Bordánsova Nová konzervativní strana až třetí a získala 16 z celkem sta poslaneckých křesel.

Volby opět vyhrálo sociálnědemokratické Centrum shody, které tradičně volí etničtí Rusové, ale zase nenašlo partnera do koalice. Druzí skončili populisté ze strany Komu patří stát a třetí Nová konzervativní strana.

"Předpokládám, že Bordáns se mnou bude konzultovat obsazení ministrů zahraničí a obrany, jakož i priority nové vlády," uvedl prezident podle komuniké. Je si na „80 procent" jistý, že Bordáns uspěje.

V novém parlamentu je zastoupeno celkem sedm stran, ale pouze populisté, kteří mají 16 poslanců, vyjádřili podporu případné Bordánsově vládě.

Ani liberální Strana pro rozvoj Lotyšska, ani pravicová Národní aliance (obě strany mají po 13 poslancích) tak dosud neučinily.

Bordáns oznámil, že do koalice nepřizve Svaz zelených a rolníků předchozího premiéra Márise Kučinskise. Středopravá Jednota se nechala slyšet, že se vyjádří později.

Bordáns vstoupil do politiky v 80. letech jako komunistický mládežník. Vzděláním je právník. V letech 2012 až 2013 byl ministrem spravedlnosti, poznamenala AFP.

 

Články odjinud