Novozélandská premiérka se po šesti týdnech mateřské vrátila do práce. O dceru se bude starat hlavně manžel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novozélandská premiérka se po šesti týdnech mateřské vrátila do práce. O dceru se bude starat hlavně manžel

Novozélandská premiérka se po šesti týdnech mateřské vrátila do práce. O dceru se bude starat hlavně manžel

Šest týdnů po narození dcery se dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vrátila do práce a bude znovu plně vykonávat funkci předsedkyně vlády. Podle agentura AFP o tom informoval novozélandský úřad vlády. Ardernovou v uplynulých šesti týdnech zastupoval vicepremiér Winston Peters.

Osmatřicetiletá Ardernová se loni stala nejmladší předsedkyní vlády Nového Zélandu za posledních 150 let a je také první ženou v dějinách své země, která porodila v době, kdy zastávala premiérský úřad.

Nový Zéland jako první země poskytl ženám volební právo v roce 1893 a Ardernová je třetí ženou v premiérském křesle.§

O dceru Neve, která se narodila 21. června, se bude nyní starat převážně premiérčin partner, moderátor Clarke Gayford. Ardernová bude vládní agendu prozatím vyřizovat z domova v Aucklandu, v sobotu by s rodinou měla dorazit do hlavního města Wellingtonu. Premiérka už dříve vyloučila, že by její rodinná situace mohla jakkoli narušit chod úřadu.

Před novozélandskou premiérkou se ve funkci matkou stala pouze jediná předsedkyně vlády - Pákistánka Bénazír Bhuttová, která porodila v roce 1990.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.