Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový dokument odhaluje, jak Američané dělali z vojáků pomocí drog vraždící stroje. Stále se to děje, míní historička

Nový dokument odhaluje, jak Američané dělali z vojáků pomocí drog vraždící stroje. Stále se to děje, míní historička

Armáda Spojených států amerických je nejsilnější bojovou silou na světě a také jednou z nejděsivějších. V novém dokumentu, který odvysílala stanice Science, se objevují vzácné záběry z roku 1958, kde jsou američtí vojáci podrobeni drogovému experimentu. Podle historičky vystupující v dokumentu se podobné experimenty stále dějí.

Dokument, který byl odvysílán v pořadu What on Earth na televizní stanici Science ukazuje, že americká armáda v minulosti prováděla experimenty na svých vlastních vojácích. Divák má možnost shlédnout vzácné záběry dobrovolnických vojáků, kteří užívali LSD předtím a poté, co šli na cvičiště a plnili rozkazy. Na chystaný dokument upozornil portál Mirror.co.uk.

V dokumentu je například vidět, jak vojáci před užitím drogy plní na cvičišti pokyny bez jediné chyby, zatímco dvě hodiny po požití LSD se skupina vojáků nekontrolovatelně směje a ani přes rozkazy nedokáže ovládat záchvaty smíchu. Záběry mají pocházet údajně ze základny Edgewood Arsenal z roku 1958. To vedlo odborníky k otázce, zda je možné, že se nějaké podobné experimenty na lidech stále ještě dějí i dnes.

Historička Hope Harrisonová, která v dokumentu vystoupila, tvrdí, že americká vláda i nadále vyvíjí drogy ve snaze přeměnit vojáky na „supersilné bojující lidské stroje“ s mimořádnými schopnostmi. Domnívá se, že drogy by mohly být používány k tomu, aby vojáky přeměnily na bytosti podobné strojům. Vojáci by potřebovali méně spánku a jídla a mohli by dokonce pociťovat méně strachu.

Odborníci také poukázali na dřívější experimenty s americkými vojáky. Mezi lety 1948 a 1975 provedla americká armáda několik pokusů s drogami v naději, že halucinogenní látka bude použita jako válečná zbraň. Testování na vojácích probíhala zejména na základně Edgewood Arsenal, kam jeli vojáci dobrovolně v domnění, že budou testovat uniformy, oblečení a zbraně. O drogách ale nepadlo ani slovo. Prezident Eisenhower byl tímto konkrétním výzkumem nadšený a doufal, že se podaří objevit efektivní psychochemické látky, které budou dodávány nepřátelům v aerosolové formě. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744