Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový plán USA: Do Mexika chtějí vracet i migranty, kteří odtud vůbec nejsou

Nový plán USA: Do Mexika chtějí vracet i migranty, kteří odtud vůbec nejsou

Trumpova administrativa přišla s dalším plánem, jak se zbavit migrantů na americkém území. Ty, které zastaví na jižní hranici, chce posílat zpět do Mexika. A to i v případě, že z této země vůbec nepochází. Krok může podle expertů narazit na mantinely mezinárodního práva a skončit u soudu.

Plán vykresluje aktuální zpráva ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států, která federálním autoritám předepisuje, jak zavést do praxe exekutivní příkazy prezidenta Donalda Trumpa. Upozornil na to server BuzzFeed.

Současná praxe funguje tak, že se americké úřady snaží do Mexika posílat jen ty migranty, kteří z něj pochází. Lidi přicházející především ze střední Ameriky odlišuje. To by se ale teď mělo změnit. Migranti žádající například o azyl by byli z hranice vráceni do Mexika, odkud by svou žádost vyřizovali.

Podle expertů ale není nic takového legálně možné. Postup by tak mohl skončit u soudu. „Deportovat do Mexika někoho ze třetí země, kdo žádá o azyl ve Spojených státech, by odporovalo mezinárodnímu právu,“ tvrdí mexický odborník působící v USA Andrew Selee.

Ministerstvo prohlašuje, že bude pracovat na plánu, který bude v souladu s americkými a mezinárodními smlouvami. „Budeme pracovat společně se zeměmi, kterých se to týká, abychom zajistili řádnou koordinaci v oblasti bezpečných a humánních návratů jejich občanů,“ zní z resortu.

Počet zadržení na americko-mexické hranici na konci loňského roku výrazně vzrostl, uvádí Pew Research Center. Čísla migrantů ze střední Ameriky loni přesáhly počet Mexičanů teprve podruhé v historii. Poprvé se tak stalo v roce 2014, kdy autority zaznamenaly výrazné navýšení počtu dětí bez doprovodu a rodin přicházejících ze střední Ameriky.

Od té doby Mexiko a Spojené státy společně pracovaly na posílení imigračních zákonů v praxi. A Mexiko zadrželo tisíce lidí z centrální Ameriky ještě dlouho předtím, než se vůbec přiblížili k hranici s USA. Mexiko by teď muselo souhlasit i s novým postupem. „Mexická vláda by teoreticky mohla požadovat důkaz, že jde o mexické občany. To se zatím neděje, protože důvěřuje Američanům, že to tak je,“ říká Selee k možnosti navracení i dalších migrantů.

Už v prvních týdnech Trumpovy vlády se přitom vztahy mezi zeměmi vyhrotily. Může za to Trumpův plán na stavbu hraniční zdi, změny v obchodních smlouvách i hon na migranty bez dokumentů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744