Nový slovenský ministr vnitra překvapivě končí. Neustál tlak, aby kvůli vraždě Kuciaka odvolal šéfa policie | info.cz

Články odjinud

Nový slovenský ministr vnitra překvapivě končí. Neustál tlak, aby kvůli vraždě Kuciaka odvolal šéfa policie

Slovenský ministr vnitra Tomáš Drucker, který před pár týdny nahradil ve vládě Roberta Kaliňáka, jež rezignoval po tlaku kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, dnes na tiskové konferenci překvapivě oznámil, že končí ve funkci. Nemyslí si totiž, že by bylo správné odvolat policejního prezidenta Tibora Gašpara, jak žádají demonstranti, kteří se domáhají změn po dosud neobjasněné vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která si vynutila změny ve vládě, včetně odchodu Roberta Fica z křesla premiéra a Roberta Kaliňáka z čela ministerstva vnitra.

Rekonstrukcí koaliční vlády, v jejímž čele stanul Peter Pellegrini z Ficovy strany, ale krize neskončila. Desetitisíce Slováků v neděli opět vyrazily do ulic, aby si vynutily vládní reformu a odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara a zvláštního prokurátora Dušana Kováčika.

Za Gašparovo odvolání se opakovaně vyslovil i prezident Andrej Kiska, který změny ve vedení policejního sboru podporuje dlouhodobě.

Drucker uvedl, že mu policejní prezident nabídl svou funkci, ale nemyslí si, že by odvolání Gašpara bylo správné a spravedlivé. Otázka však rozděluje společnost, Gašparovo jméno je totiž stále spojováno s exministrem Kaliňákem.

„Nemám právo setrvávat ve funkci ministra vnitra,“ řekl Drucker s tím, že chce svou demisí snížit napětí v rozdělené společnosti. „Cítím se v tomto rozhodnutí naprosto svobodný,“ dodal s tím, že se stahuje z veřejného života. „Nejsem nijak politicky a stranicky aktivní; poté, co podám rezignaci se vrátím do soukromého a civilního života,“ uvedl Drucker na tiskové konferenci.

Drucker býval ve Ficově vládě ministrem zdravotnictví. Opoziční tisk jej kritizoval i kvůli podezřelým pozemkovým obchodům jeho manželky, která se poté podle Druckera rozhodla zanechat podnikání. Z funkce ministra vnitra odstoupil po třech týdnech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud