Články odjinud

Nový slovenský premiér Pellegrini pojede na první zahraniční cestu do Česka. V dubnu navštíví Prahu

Nový slovenský premiér Pellegrini pojede na první zahraniční cestu do Česka. V dubnu navštíví Prahu

Nový slovenský premiér Peter Pellegrini pojede na první zahraniční cestu do Česka. Do Prahy by měl dorazit počátkem dubna, přesný termín návštěvy ale zatím není znám, informoval dnes s odvoláním na úřad slovenské vlády deník Sme. Už minulý čtvrtek Pellegrini coby čerstvě jmenovaný předseda kabinetu pracovně navštívil Brusel, kde se konal summit Evropské unie.

Slovenský prezident Andrej Kiska místopředsedu strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegriniho jmenoval premiérem minulý čtvrtek a v pondělí nová vláda získala v parlamentu důvěru.

Dvaačtyřicetiletý Pellegrini se do čela kabinetu dostal poté, co v souvislosti s kauzou zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a kvůli tlaku veřejnosti funkci premiéra opustil předseda Směru Robert Fico.

Příští týden je na Slovensku očekáván český prezident Miloš Zeman, pro kterého to bude první zahraniční cesta v jeho druhém prezidentském mandátu. Ve čtvrtek 5. dubna se na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách setká s Kiskou i Pellegrinim. Zeman byl na Slovensku i na své poslední zahraniční návštěvě v prvním funkčním období.

Od rozdělení Československa je tradicí, že premiéři a prezidenti Česka na první oficiální zahraniční cestu vyrážejí na Slovensko a naopak. Český premiér v demisi Babiš byl v Bratislavě na počátku ledna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud