Nový vítr do plachet. Angela Merkelová vyhrála ostrý test u voličů, její konkurenti zuří | info.cz

Články odjinud

Nový vítr do plachet. Angela Merkelová vyhrála ostrý test u voličů, její konkurenti zuří

V nedělních zemských volbách v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko zvítězila s 32 procenty Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Dosud vládnoucí sociální demokraté (SPD) skončili druzí s 27,2 procenty. Podle agentury DPA to vyplývá z oficiálních konečných výsledků. Do zemského sněmu se dostala i protipřistěhovalecká Alternativa pro Německo (5,9 procent), liberální FDP (11,5 procent) a Zelení (12,9 procent). Právě s FDP a Zelenými se nyní CDU pokusí sestavit koalici.

Výsledky voleb jsou ranou pro sociálnědemokratického kandidáta na post spolkového kancléře Martina Schulze a naopak dodají vítr do plachet Merkelové, která se v září bude ucházet už o čtvrtý post kancléřky, napsala DPA. Merkelová se má k výsledkům vyjádřit na tiskové konferenci, která je ohlášena na 13:00.

Podoba nové zemské vlády ve Šlesvicko-Holštýnsku je zatím nejasná. Většinu ale ztratila ta současná tvořená SPD, Zelenými a stranou dánské menšiny SSW, která pro vstup do sněmu nemusí překonávat žádnou hranici. Ačkoli se CDU snaží o spojenectví se Zelenými, ti podle DPA upřednostňují koalici s SDP a FDP. Vyloučena však není ani velká koalice křesťanských a sociálních demokratů.

Hlubokým zklamáním nad špatným výsledkem své strany ve Šlesvicku-Holštýnsku se netajil kancléřský vyzývatel Merkelové za SPD Martin Schulz. „Jsem pekelně rozzlobený. Je to něco, co člověka zasáhne pod kůži a vyvolává v nás smutek. Všichni jsme počítali s lepším výsledkem,“ citovala Schulze DPA.

Dosavadní zemský premiér Torsten Albig uznal porážku své koalice ve volbách. „Dnešek je hořký den pro sociální demokracii, hořký den pro vládu, hořký den pro mne,“ řekl v Kielu. „Stojíme tu a konstatujeme, že jsme nezískali většinu,“ prohlásil a přiznal osobní odpovědnost za výsledek.

Volby v této malé spolkové zemi byly sledovány především proto, že byly předposlední ostrou prověrkou před zářijovým parlamentním hlasováním. Po Šlesvicku-Holštýnsku, kde žije zhruba 2,9 milionu obyvatel, přijde 14. května ještě výrazně důležitější hlasování, kterým budou volby v nejlidnatější spolkové zemi - Severním Porýní-Vestfálsku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud