Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novým Zélandem se šíří sebevražedná epidemie. Na život si už sáhlo přes šest set mladých

Novým Zélandem se šíří sebevražedná epidemie. Na život si už sáhlo přes šest set mladých

Zemí se šíří sebevražedná horečka, jedná se hlavně o dospívající. Nový Zéland je stát s největší mírou sebevražd mladých na světě, ročně se tam zabije pětkrát více lidí než ve Velké Británii. Číslo mrtvých neustále narůstá, a proto se někteří z pozůstalých rozhodli o tomto trendu veřejně promluvit.

 
 

Tři ženy šly ještě dál, na počátku srpna se obrátily na vládu, každá z nich přišla o dítě mladší 25 let. „Ztratily jsme naše milované, přežíváme jen díky odvaze, musely jsme si položit složitou bolestivou otázku, zda za sebevraždu dětí můžeme my, a odpovědět na ni. Prosíme vás, abyste našli stejnou kuráž a pomohli nám zlepšit péči o duševní zdraví našich spoluobčanů, politika musí jít stranou, když stovky novozélandských dětí umírají,“ psaly ve svém dopise.

Politické strany napříč svým spektrem zpracovávají strategie na snížení sebevražd, zvláště v rámci volební kampaně. Jacinda Ardernová z Novozélandské strany práce připomněla, že každý zná nejméně jednoho člověka, který má psychické problémy nebo uvažuje o sebevraždě. „Včera jsem stála v plné místnosti mladých lidí, zeptala jsem se, jestli znají někoho takového, všichni se přihlásili. Nebudu spokojená, dokud to nezlepšíme,“ řekla Ardernová. Labouristé věnují fondu péče o mentální zdraví 8 miliard dolarů, jestli budou zvoleni.

Vládnoucí Národní strana byla obviněna z toho, že je tento problém nezajímá. Ministr zdravotnictví Jonathan Coleman uvedl, že vše konzultuje s poradci. Byla stanovena komise, která má ministerstvu doporučit správný postup v této problematice. Stávající vláda však nedostála svým slibům a podle ekonomů zdravotnictví nemá dostatek prostředků, aby mohlo zajistit pomoc všem, kteří ji potřebují. Novozélanďané nyní hledají alternativní řešení.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744