Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nutili jsme lidi sledovat popravy. Těla jsme nechali viset tři dny,“ popisuje bývalý člen IS

„Nutili jsme lidi sledovat popravy. Těla jsme nechali viset tři dny,“ popisuje bývalý člen IS

O brutalitě samozvaného Islámského státu se svět dozvídá díky četným svědectvím jeho bývalých stoupenců stále víc. Jedním z bývalých radikálů je i Syřan Abu Abduláh, který sběhnul do sousedního Turecka. Odtud dnes popisuje zrůdnosti, kterým na vlastní oči přihlížel, nebo se jich dokonce sám účastnil. Z paměti nemůže vymazat useknutí hlavy chlapce, kterému bylo pouhých 13 let.

„IS k nám přivedl mladého muže. Bylo mu 13 let,“ začíná temné vyprávění Abduláh, který slyšel, jak se mladík modlí. Chlapec totiž zřejmě tušil, že se blíží nejhorší.

„Brečel. Byl velmi mladý, prostě dítě,“ popisuje na videu pořízeném během rozhovoru s odborníky z Mezinárodního centra pro studium násilného extremismu (ICSVE), které se snaží bojovat proti terorismu a islámskému extremismu. V posledních dvou letech proto vyzpovídali desítky bývalých členů Islámského státu i jejich obětí. Na základě krutých svědectví se teď snaží odradit další muslimy od toho, že by se přidali na stranu teroristů.

„Srazil jsem chlapce na kolena a svázal mu ruce k sobě. Věděl, že se něco stane, a začal brečet. Hluboko uvnitř jsem ho opravdu chtěl pustit. Ale nemohl jsem. Kdybych to udělal, byl bych jedním z těch, komu by setnuli hlavu potom,“ říká Abduláh.

Navzdory jeho niternému přání byl 13letý chlapec popraven. „Hluboce mě to zasáhlo. To dítě brečelo hrozně nahlas a já jsem pro něj nemohl nic udělat,“ svěřuje se bývalý stoupenec Islámského státu.

Kvůli popravě nevinného chlapce prý dodnes nemůže klidně spát. „Přísahám na Alláha, že jsem z toho, co jsem viděl, stále rozrušený. Bylo to hrozně smutné. Nevinné dítě! Čím se provinil,“ ptá se sám sebe. Třináctiletý chlapec totiž podle jeho slov ani nebyl členem Islámského státu. „Byl popraven neprávem,“ říká na videu.

Poprava chlapce však nebyla nic, co by bylo na území Islámského státu výjimečné. „IS stíná hlavy lidí, aby šířil teror,“ tvrdí Abduláh v rozhovoru pro ISCVE. Aby radikálové v obyvatelích vyvolali strach, vykonávali vraždy na veřejných místech a nutili lidi, aby brutální zabíjení sledovali. „Přivedli jsme je, aby se na řezání hlav dívali. Těla jsme pak tři dny nechali veřejně viset, aby je každý viděl.“

Jako bývalý člen, který viděl všechny hrůzy páchané Islámským státem, nabádá muslimy, aby se touto teroristickou organizací nikdy nenechali zlákat. „Přísahám, že muslimové z IS zabíjejí své islámské bratry. Viděl jsem to na vlastní oči přímo před sebou,“ říká. „Nepřidávejte se k Islámskému státu.“ 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744