Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O osudu Merkelové může rozhodnout přes milion Turků. Erdogan je vyzývá, aby „nepřátele“ nevolili

O osudu Merkelové může rozhodnout přes milion Turků. Erdogan je vyzývá, aby „nepřátele“ nevolili

Přibližně 1,2 milionu Němců tureckého původu má právo přijít 24. září k volbám do spolkového sněmu a podílet se na rozhodnutí, kdo se na další čtyři roky postaví do čela země. Důležité hlasování, které rozhodne o setrvání Angely Merkelové v křesle německé kancléřky, se odehrávají v době vážné diplomatické roztržky mezi Berlínem a Ankarou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navíc nabádá německé Turky, aby nevolili strany nepřátelské vůči jeho režimu. Informoval o tom server Deutsche Welle.

Podle přání Erdogana mají němečtí Turci bojkotovat Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Angely Merkelové, Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) i Zelené. Všechny tyto strany jsou podle něj nepřátelé Turecka. Erdoganova výzva je přitom dalším hřebíčkem do rakve už tak vyostřených německo-tureckých vztahů, které se začaly zhoršovat po nepovedeném puči z loňského července.

Mustafa Bajhan, který pochází z Turecka a dnes žije v Kolíně nad Rýnem, považuje Erdoganův požadavek za „nešťastný“. „Pokud nemůžeme hlasovat pro CDU, SPD ani Zelené, koho pak máme volit?“ ptá se Bajhan. Stejnou otázku si klade 1,2 milionu Turků, kteří mohou 24. září přijít k hlasovacím urnám.

„Víme, že Turci žijící v Německu jsou spíš konzervativní. Vzhledem k tomu by měli hlasovat pro CDU nebo CSU. Protože jsou ale Turci tradičně z dělnické třídy, kloní se častěji k levici. To znamená, že volí sociální demokraty a Zelené,“ popisuje tradiční voličské preference tureckého obyvatelstva Umut Karakas z institutu Data4U pro výzkum veřejného mínění zaměřeného na přistěhovalce.

Jeho slova dokazuje i průzkum Data4U z období posledních voleb, podle kterého volilo 64 procent německých Turků SPD a 12 procent Zelené. Důvodem, proč netíhnou ke konzervativním stranám CDU a CSU, není odkaz ke křesťanství, ale jejich zahraniční politika. Obě strany jsou totiž dlouhodobě proti vstupu Turecka do Evropské unie nebo dvojímu občanství. Jména politiků s tureckými kořeny se navíc objevují spíš na kandidátkách levicových stran.

Německým stranám nenahrává ani fakt, že značná část turecké komunity žije v takzvané „paralelní společnosti“. Podle studie Data4U z října 2015 hovoří 63 procent německých Turků převážně, nebo dokonce výhradně turecky. Mnoho Turků v Německu tak sleduje výhradně zprávy tureckých sdělovacích prostředků. „Jsou méně informováni tím, co hlásají a ukazují německá média,“ říká Karakas.

Zda se Němci tureckého původu nechají výzvou Erdogana ovlivnit, se ukáže až po volbách. V Berlíně však zasahování Ankary do voleb vyvolává obavy. K tomu, aby Turci přišli k hlasovacím urnám, vyzval ministr zahraničí za SPD Sigmar Gabriel i Angela Merkelová, která bude v září obhajovat kancléřský post.

Podle institutu Data4U bude volit víc německých Turků než během posledních voleb do Bundestagu v roce 2013, kdy jich k hlasovacím urnám přišlo méně, než byla průměrná účast. Pokud se jeho proroctví naplní, může nejvíc ztratit právě strana SPD, které loni hodil hlas největší počet Turků. V dlouhodobějším horizontu by však ze zájmu tureckých přistěhovalců mohly těžit hlavně menší strany.

„Malé strany v Německu nejsou mezi tureckými Němci příliš známé. To ale neznamená, že jejich popularita v následujících letech neporoste,“ říká Karakas.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1