Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O tvrdém Trumpovi. Rozhovor s asistentkou pěti amerických prezidentů Eliškou Coolidge Haškovou

O tvrdém Trumpovi. Rozhovor s asistentkou pěti amerických prezidentů Eliškou Coolidge Haškovou

Ve Spojených státech zažijí dnes inauguraci 45. prezidenta, Donald Trump míří do Bílého domu hlavním vchodem. Slavnou Oválnou pracovnu navštěvovala i česká emigrantka Eliška Hašková Coolidge, která pro několik prezidentů pracovala jako asistentka. Mluví o sobě jako o uprchlici, stejně jako o Trumpově manželce – Slovince Melanii a nové první dámě USA. V rozhovoru pro Blesk.cz prozradila, co si o Trumpovi myslí.

Práce pro pět amerických prezidentů ji bavila, i když prý byla velmi náročná. V Bílém domě založila Eliška Hašková Coolidge kancelář prezidentských zpráv a svého šéfa prý musela dokonale znát.

„Bylo to o komunikaci s lidmi. Když pan prezident nemohl být někde přítomný, tak poslal nějaké zdravice, které se tam přečetly. A museli jsme ovšem velice opatrně vybírat to, co pan prezident posílal, aby to vždycky reprezentovalo prezidenta Spojených států,“ promluvila Hašková o náplni své práce v sídle prezidenta Spojených států.

Srovnávat Baracka Obamu s Donaldem Trumpem Hašková nechce. Nový americký prezident podle ní ale bude tvrdý, stejně jako byl v kampani. V rozhovoru pro Blesk.cz mluví také o tom, že jí vůbec nevadí, že za sebou Trump nemá žádné zkušenosti ze státní správy.

„Vidím, že Donald Trump něco vybudoval, něco má za sebou. Umí vést, umí vyjednávat a nikomu nic nedluží a je připravený doopravdy sloužit státu,“ reagovala na otázku, čím jí nový prezident učaroval.

NA VIDEOROZHOVOR SE MŮŽETE PODÍVAT NA BLESK.CZ

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744