Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O život po útoku stále bojují i děti, zraněné v nemocnici navštívila královna

720p480p360p240p

Dvaadvacet lidských životů vyhaslo, když se terorista Salman Abedi odpálil v davu návštěvníků odcházejících v pondělí večer po koncertě Ariany Grande z haly v Manchesteru. Počet obětí ale ještě není konečný. V nemocnici je stále hospitalizováno 116 osob, třiadvacet z nich je v kritickém stavu.

Otřesené děti, které přežily pondělní teroristický útok, navštívila v průběhu čtvrtečního dopoledne britská královna Alžběta II. Její pozornost směřovala také na zdravotnický personál, který nadále bojuje o životy zraněných, a kterému vyslovila své poděkování.

Z manchesterských nemocnic bohužel nepřicházejí dobré zprávy. Třiadvacet osob, z toho minimálně pět dětí, je nadále v kritickém stavu. Celkem je pak hospitalizovaných v souvislosti s pondělním sebevražedným útokem 116.

V průběhu čtvrtka se podařilo identifikovat všechny oběti řádění teroristy. Kromě dětí a mladistvých, kteří si přišli poslechnout svou oblíbenou zpěvačku, je na listině například policistka Elaine McIverová, která byla v době atentátu mimo službu. Její manžel Paul je stále ve vážném stavu v nemocnici, zranění utrpěly rovněž jejich děti.

Smutné vyjádření vyslali společně do světa rodiče sedmnáctileté Chloe Rutherfordové a jejího o dva roky staršího přítele Liama Curryho, kteří oba při explozi zahynuli. „Chtěli spolu být navždy a teď jsou,“ stojí v prohlášení, které zveřejnil The Telegraph. „Té noci, kdy naše dcera Chloe a náš syn Liam zemřeli, byla jejich křídla připravená, aby vzlétli, ale naše srdce nikoliv.“

Smutných příběhů má Manchester nepočítaně, mnoho příbuzných se smiřuje s těžkou ztrátou. Na pomoc obětím a pozůstalým se sjednotili i odvěcí rivalové – fotbalové kluby Manchester United a Manchester City, které věnují do fondu na pomoc milion liber. Zdrcená zpěvačka Ariana Grande, která zrušila turné a odcestovala domů, se nabídla, že zaplatí výdaje spojené s pohřby obětí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1