Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama bilancuje: Nejhorší chvíle? Masakr 20 dětí v Newtownu

Obama bilancuje: Nejhorší chvíle? Masakr 20 dětí v Newtownu
 

Ve funkci ho čekají poslední dva měsíce. Barack Obama proto podniká poslední návštěvy spojenců v Evropě a spolu s tím vzpomíná na roky v úřadu. Německé stanici ARD a magazinu Der Spiegel řekl, že nejhorší pro něj byl masakr na škole v Newtownu, kde zemřelo 20 dětí a šest pedagogů.

George Bush měl 11. září 2001. Barack Obama zažil svůj černý den na konci roku 2012. Tehdy v polovině prosince na školu Sandy Hook vtrhl psychicky narušený mladík a začal střílet.

Sandy Hook
Úřady po tragédii rozhodly o demolici školy. K zemi šla na konci roku 2013 za přísných bezpečnostních opatření. Někteří dělníci dokonce museli podepsat slib mlčenlivosti. Školu nahradila nová budova.

Zavraždil 20 dětí a šest pedagogů, pak obrátil zbraň proti sobě. 

„Myslím, že okamžiky, které pro mě byly nejhorší, nejsou spojeny jen s těžkými teroristickými útoky, ale s masakry,“ uvedl teď s odstupem čtyř let Barack Obama.„Musel jsem se pak jen o dva dny později setkat s rodiči, kteří přišli o své děti. Jejich bolest prakticky není možné vyjádřit slovy. Bude mě vždy tížit,“ řekl k tragické události. O tématu promluvil pro německá média. 

Růže s podobiznami tragicky zesnulých dětí.Růže s podobiznami tragicky zesnulých dětí.autor: ČTK, EPA, REUTERS

Masakr v Newtownu stejně jako každá podobná tragédie vyvolal nové kolo debaty o regulaci zbraní v USA. Obama se ve funkci aktivně snažil příslušné zákony zpřísnit, zásadního posunu ale i kvůli odporu Republikánů v Kongresu nedosáhl. Jeho nástupce Donald Trump, který se úřadu ujme v lednu, žádné podobné kroky nechystá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1