Obama byl povolán k soudu v Chicagu. Po chvíli ho pustili | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama byl povolán k soudu v Chicagu. Po chvíli ho pustili

Obama byl povolán k soudu v Chicagu. Po chvíli ho pustili

Někdejší americký prezident Barack Obama vyvolal ve středu pozdvižení u soudu v Chicagu, kam byl povolán jako porotce. Soud nakonec ale jeho služby nevyužil a Obama justiční budovu po krátké době opustil, napsal dnes portál BBC. Účast v porotě, která je vybírána náhodně elektronickým losováním z řad občanů, je v USA povinná.

Obama je s Chicagem, kde vlastní dům, dlouhodobě spjatý, v minulosti na místní univerzitě přednášel ústavní právo. Když na něj nyní občanská povinnost účasti v porotě připadla, rozhodl se ji splnit. K soudu přijel ze svého chicagského domu za doprovodu ochranky. V hale se pak pozdravil s ostatními porotci, zaměstnanci soudu a také s novináři, kteří na místě čekali. Zhlédl rovněž instruktážní video o službě v porotě.

Úřad soudu ale následně oznámil, že Obama byl spolu s několika dalšími původně povolanými porotci této služby náhodným výběrem zproštěn. Někdejší prezident ještě před odchodem poděkoval všem, že se stejně jako on rozhodli vyslyšet občanskou povinnost.

Později pak exprezidentova mluvčí Katie Hillová v prohlášení uvedla, že Obama považuje za nejdůležitější funkci americké demokracie roli občana a že účast v porotě je jádrem občanské povinnosti.

Pro Obamu to není poprvé, co byl soudem vybrán jako porotce. Stalo se tak již v roce 2010 během jeho prvního prezidentského mandátu. Ke splnění této služby si ale vyjednal odklad. Jako omluvu tehdy soudu uvedl, že na požadovaný termín má již dříve dohodnutou schůzku s kurdskými představiteli z Iráku.

V roce 2015 povinnost účasti v porotě připadla i na Obamova republikánského předchůdce George Bushe mladšího, který byl povolán k soudu v Dallasu. Po příjezdu byl tehdy podobně jako Obama uvolněn. Stejně tak byl této služby zproštěn v roce 2013 bývalý demokratický prezident Bill Clinton, který se měl v New Yorku jako porotce zúčastnit jednání v případu přestřelky gangů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.