Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama ho chtěl zrušit, Trump s ním počítá. V Guantánamu chce věznit teroristy z Islámského státu

Obama ho chtěl zrušit, Trump s ním počítá. V Guantánamu chce věznit teroristy z Islámského státu

Bílý dům se blíží k dokončení prezidentského výnosu, podle kterého by bojovníci Islámského státu mohli být drženi ve věznici Guantánamo na Kubě. Donald Trump tak plánuje zrealizovat svá dřívější prohlášení, že oživí fungování kontroverzní teroristické věznice, přestože se Barack Obama snažil o její uzavření. Američtí bezpečnostní úředníci ale varují, že by zadržování podezřelých z napojení na organizaci Islámský stát mohlo ohrozit samotný boj Spojených států proti této teroristické organizaci operující na území Sýrie a Iráku.

Návrh exekutivního příkazu, který by už brzy mohl spatřit světlo světa, má k dispozici list The New York Times. Uniklý dokument v současné době koluje mezi národními bezpečnostními experty, kteří k němu mají vznést své připomínky.

Návrh počítá mimo jiné s tím, že by ve věznici Guantánamo, kterou pro osoby podezřelé z terorismu v roce 2002 zařídila administrativa prezidenta George Bushe, mohla sloužit také k zadržování bojovníků samozvaného Islámského státu. Příkaz by tak zavázal ministra obrany Jima Mattise, aby Guantánamo využil k zadržení podezřelých z členství v „Al-Kajdě, Talibanu a přidružených sil, včetně jednotlivců a skupin napojených na Islámský stát“.

Představitelé amerických bezpečnostních složek ale varují, že by takový plán dal federálním soudům munici k zamítnutí teorie americké exekutivy, že je válka proti Islámskému státu legální, přestože ji Kongres nikdy výslovně nepovolil. Takový argument by pak mohli využít právě podezřelí z napojení na Islámský stát.

Válku proti Islámskému státu se Obamova administrativa snažila od roku 2014 obhájit jako součást stávajícího ozbrojeného konfliktu proti Al-Kajdě a Talibanu, kterou Kongres povolil v roce 2001. Islámský stát sice začal nejprve operovat jako pobočka Al-Kajdy v Iráku, dnes je však tato teorie přinejmenším sporná. Tyto dvě skupiny se totiž rozdělily a začaly válčit mezi sebou.

„Vyvolává to obrovská právní rizika,“ tvrdí profesor práva na Harvardu a bývalý vysoký úředník ministerstva spravedlnosti za Bushovy administrativy. „Pokud soudce říká, že autorizace po 11. září takovou detenci nepokrývá, takové zadržování by bylo nejen protiprávní, navíc by ale oslabilo právní základ pro vedení celé války proti Islámskému státu,“ dodává.

Věznice Guantanamo, která byla zřízena po útocích z 11. září, se stala terčem kritiky lidskoprávních organizací i bývalého prezidenta Baracka Obamy, který během svého působení usiloval o jeho uzavření. V roce 2009 proto vydal výnos, podle kterého měla být věznice zavřena do roku ledna roku 2010. Termín se ale nepodařilo splnit a toho využil nový prezident Donald Trump, který v navrhovaném příkazu Obamův výnos ruší. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744