Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama nechal zabít soudce a chystá puč na Trumpa. Ruská propaganda na Twitteru znovu sílí

Obama nechal zabít soudce a chystá puč na Trumpa. Ruská propaganda na Twitteru znovu sílí

Američané jsou na Twitteru stále pod silným tlakem ruské propagandy. Vyplývá to z dat webu Hamilton68, který monitoruje aktivitu proruských twitterových účtů. Počet příspěvků v posledních dnech navíc znovu zesílil v souvislosti s medializací vyšetřování ruských zásahů do předloňských prezidentských voleb.

Zemřel už před dvěma lety, přesto se nyní bývalý soudce Nejvyššího soudu Antonin Scalia znovu dostal do hledáčku řady amerických voličů. Uživatelé Twitteru začali spekulovat, že jeho smrt nebyla přirozená a odůvodnitelná problémy se srdcem, nýbrž vraždou a součástí komplotu někdejšího prezidenta Baracka Obamy a manželů Clintonových.

Řada příspěvků na sociální síti poukazuje na schůzku mezi exprezidentem Billem Clintonem a Lorettou Lynchovou, která se odehrála čtyři měsíce po Scaliově smrti a americká média ji propírala především kvůli možné snaze ovlivnit tehdejší vyšetřování případu uniklých e-mailů Clintonovy manželky Hillary – tehdejší demokratické prezidentské kandidátky.

„Bill Clinton nabídl Lorettě Lynchové místo soudce Scalii, pokud vyšetřování e-mailů skončí a Hillary se stane prezidentkou. Scalia byl zavražděn,“ napsal jeden z uživatelů pod přezdívkou Scott.

Propaganda šířená na amerických twitterových účtechPropaganda šířená na amerických twitterových účtechautor: Twitter

Pro tvrzení, že Clinton měl výměnou za podporu své ženy nabízet Lynchové uvolněné místo po Scaliovi, ale neexistují žádné důkazy. Rozšířil ho krajně pravicový dezinformační web Infowars, který je spojovaný s ruskou propagandou.

Kolem jmenování Scaliova nástupce sice skutečně byly spory a náhradníka vybral až současný šéf Bílého domu Donald Trump, Obama ale Lynchovou nikdy nenavrhl. Naopak už v březnu, tedy měsíc po Scaliově smrti, předložil senátorům, kteří o věci rozhodovali, soudce Merricka Garlanda.

Tajemné Q

Infowars se odkazuje na uživatele populárního diskusního fóra 4chan s přezdívkou „Q“. Ten už v říjnu přišel s falešnou zprávou, že Trump připravuje zatčení Obamy, Clintonové a republikánského senátora Johna McCaina.

V souvislosti s „Q“ se na Twitteru uchytil hashtag #QAnon (anonymní Q). Pod ním se skrývají příspěvky šířící nejen konspirace o zatčení zmíněných lidí, ale i teorie o tzv. deep state. Termín „deep state“ v americké politice označuje snahu establishmentu a vládních kruhů udržet si vliv na politiku navzdory výsledkům voleb.

QAnon na americkém Twitteru rozhodně není marginálním směrem. Každou hodinu přibývají stovky příspěvků s tímto označením. Časopis Newsweek jej s předstihem označil za největší falešnou zprávu roku 2018. A podle dat analytiků webu Hamilton68 je QAnon mezi deseti v současnosti nejpoužívanějšími hashtagy mezi proruskými twitterovými účty.

Propaganda šířená na amerických twitterových účtechPropaganda šířená na amerických twitterových účtechautor: Twitter

Hamilton68 monitoruje aktivitu spojenou s ruskou propagandou od loňského srpna. V jeho hledáčku je 600 účtů. „Netvrdíme, že nutně každý sledovaný zdroj dostává peníze z Kremlu,“ vysvětloval při spuštění J. M. Berger z Německého Marshallova fondu (GMF), který projekt financuje. Kromě těch spravovaných přímo ruskou vládou jsou mezi nimi i profily amerických nacionalistů s proruským smýšlením. Třetí skupinu tvoří lidé, které příspěvky prvních dvou ovlivňují.

Dosah proruských účtů na Twitteru se liší. Některé sledují desítky lidí, jiné jako například redaktory zmíněného webu Infowars statisíce. Ruská státní televize RT má dokonce přes dva miliony sledujících. Skutečný počet oslovených uživatelů je ale vyšší, neb příspěvky lze dohledat právě přes zmíněné hashtagy.

Desetitisíce tweetů denně

Ačkoli se ruský vliv a propaganda zmiňuje hlavně v souvislosti s předloňskými prezidentskými volbami, aktivita na Twitteru zůstává silná i nyní. Jen profily, které sleduje Hamilton68, vytvoří kolem dvaceti tisíc příspěvků denně. V době velkých událostí, například během výročí inaugurace, jejich počet ještě roste.

V posledních dnech je o nich slyšet hlavně v souvislosti se zveřejňováním stanovisek k vyšetřování ruského ovlivnění voleb. Minulý týden svoji zprávu představili Republikáni, tento týden by se měli dostat ke slovu Demokraté. Musí jim to ovšem povolit Trump.

Propaganda šířená na amerických twitterových účtech.Propaganda šířená na amerických twitterových účtech.autor: Twitter

Před zveřejněním republikánské zprávy se na Twitteru rozmohl hashtag #ReleaseTheMemo (Zveřejněte stanovisko). Pod ním dodnes tweetují účty oslavující Trumpa a snažící se očernit demokraty.

„Aktivita kolem tohoto hashtagu byla jiná v tom, jak byla soustředěná, zesílená a rozšířená. Myslím, že je to dobrá případová studie, jak to vypadá, když někdo spustí stroj, a jak zranitelnou platformou upřímně řečeno Twitter stále je,“ soudí Jonathon Morgan ze společnosti New Knowledge, která Hamilton68 vyvinula.

Více hashtagů signalizuje plán

Tlak na zveřejnění republikánského stanoviska umocňovala související kampaň, která obsahovala další falešné zprávy. Objevovaly se informace o plánovaném puči proti Donaldu Trumpovi, který měl organizovat Obama a jeho příznivci.

Příspěvky doprovázela kromě zmíněného #RealeaseTheMemo řada dalších hashtagů. „Šest, sedm hashtagů ve stejné bublině obvykle ukazuje na větší plán,“ domnívá se analytik Bret Schafer z Aliance pro bezpečnost demokracie, jež Hamilton68 provozuje.

V souvislosti s demokratickou zprávou zase uživatelé publikují falešné zprávy snažící se pošpinit hlavní tvář celé akce, kongresmana Adama Schiffa. Označují ho za zkorumpovaného, tvrdí, že se s Rusy naopak scházel on a chtěl získat Trumpovy nahé fotky jako kompromitující materiály.

Propaganda šířená na amerických twitterových účtechPropaganda šířená na amerických twitterových účtechautor: Twitter

Druhým terčem je bývalý britský agent Christopher Steele, o němž se nyní znovu začalo mluvit. Steele před rokem prohlásil, že Rusové shromáždili na Trumpa složku, podle které si měl užívat sexuálních hrátek v moskevském hotelu a jeho spolupracovníci se tajně scházet s ruskými činiteli. Trump taková obvinění popřel, Steele naopak tvrdí, že 70 až 90 procent informací je pravdivých.

Mezi nejčastější zdroje, na něž se Hamiltonem68 sledované účty odkazují, patří především proruská a krajně pravicová média. Ty doplňuje Trumpovi nakloněná Fox News.

Twitter, který se v posledních měsících snaží s ruskou propagandou bojovat, se nejprve ke zjištění analytiků vyjadřovat nechtěl. Reagoval až na žádost Schiffa a jeho kolegyně z Kongresu Diane Feinsteinové. Sociální síť však konstatovala, že ve spojení s #ReleaseTheMemo neidentifikoval žádnou aktivitu spojenou s Ruskem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1