Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama prolomil mlčení: podpořil protesty a distancoval se od migračního výnosu. Stát Washington chce Trumpa žalovat

Prezidentský výnos omezující migraci a cestování do USA nepřestává čeřit emoce. Bílý dům čelí kritice a protestům doma i v zahraničí. Jeho mluvčí kontroverzní krok prezidenta brání jako snahu „být napřed“ a nečekat na to, až problém vznikne. Poprvé od nástupu nového prezidenta prolomil mlčení jeho předchůdce Barack Obama, který odmítl, že by za základ kritizovaných kroků posloužila jeho rozhodnutí, a podpořil protesty. Stát Washington chce Trumpa zažalovat. 

Žádný krok Donalda Trumpa nevyvolal v jeho krátké prezidentské kariéře tak negativní odezvu. Reakce jsou mimořádně vyhrocené a odsudky zaznívají i od vlivných zahraničních státníků. Trumpova administrativa své postoje zmírňuje a brání.

„Smyslem je být napřed. Neexistovala žádná konkrétní hrozba. Myslím tím, že nevíme, kdy konkrétní hrozba přijde,“ řekl mluvčí Bílého domu. „Nejde nám o deportace lidí, jde o to, jak budeme lidi pouštět do země,“ dodal.

Exprezident Barack Obama odmítl úvahu, že současné kroky Trumpovy administrativy jsou založené na opatřeních zavedených za jeho vlády. Politiku svého nástupce komentoval poprvé od odchodu z Bílého domu a podpořil protesty. „Prezident (Obama) zásadně nesouhlasí s diskriminací jedinců kvůli jejich víře a náboženství,“ uvedl Obamův mluvčí. Trump dříve mluvil o tom, že rozhodnutí stojí na opatřeních jeho předchůdce z roku 2011.

Trump exekutivním příkazem pozastavil na 120 dnů program přijímání uprchlíků a do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Dekret taky na 90 dnů zakazuje vstup do země lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy ze zemí s převážně muslimským obyvatelstvem, které jsou označené za "rizikové".

Donald Trump se k posledním reakcím na jeho krok osobně nevyjádřil. V sérii tweetů uvedl, že opatření nešlo oznámit dopředu, protože by ztratilo efekt. Ve světě je podle něj mnoho „nebezpečných týpků“, jak napsal. Dodal, že chaos na letištích, kde někteří cizinci skončili cestu, aniž by věděli, co s nimi bude, a kde mnoho lidí protestuje, je důsledkem výpadku systémů u letecké společnosti Delta Airlines a demonstrací, nikoli zásahu úřadů.

Trump ale přesto čelí i na své poměry dosud nebývalé kritice. Stát Washington bude prezidenta žalovat. Bude požadovat, aby klíčové paragrafy exekutivního příkazu byly označeny za neústavní a aby platnost dekretu byla pozastavena.

Další reakce jen namátkou:

  • Ohradila se německá kancléřka Merkelová. Kroky jsou podle ní v rozporu se základní myšlenkou pomoci uprchlíkům a mezinárodní spolupráce.
  • Výhrady má Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Dotčení lidé jsou podle něj „zmatení a zlomení“. Proces, kterým museli procházet, byl podle něj už tak složitý.
  • Trumpův migrační příkaz kritizovala taky humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle ní přímo ohrožuje životy syrských uprchlíků.

  • Šéf francouzské diplomacie vyzval USA, aby omezení zrušily.
  • Proti návštěvě Trumpa ve Velké Británii se v petici postavilo 1,3 milionu lidí. Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn premiérku Mayovou vyzval, aby cestu zrušila, ona to odmítá.
  • Irácký parlament hlasoval pro zavedení recipročních opatření, tedy pro zákaz vstupu Američanů do země. Rozhodnout by o tom musela vláda.
  • Podle katarského ministerstva zahraničí by Trumpova administrativa neměla plošně přistupovat k lidem ze států, kterých se výnos týká.
  • Pákistánská vláda uvedla, že Trumpův krok ohrožuje „globální jednotu v boji proti terorismu“. 

Příznivci radikální organizace Islámský stát Trumpův krok oslavovali jako potvrzení jejich propagandistického vidění světa. Jedná se prý o potvrzení, že Západ je s nimi ve válce. Opatření prý atentátům nezabrání, ale organizaci přinese nové členy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744