Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama věděl, že se Rusové snaží zmanipulovat volby. Vymyslel tajný plán pomsty

Obama věděl, že se Rusové snaží zmanipulovat volby. Vymyslel tajný plán pomsty

CIA loni v srpnu varovala bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, že se Rusové snaží pomocí hackerů vylepšit pozici Donalda Trumpa v tehdy nadcházejících prezidentských volbách. Útoky měl řídit sám Vladimir Putin. S informací přišel list The Washington Post. Ten také zjistil, že Obama kvůli tomu načrtl tajný plán na odvetu.

Washington Post se odvolává na rozhovory s více než 30 současnými a bývalými americkými představiteli. Podle nich začala FBI s vyšetřováním napojení Rusů na volební tým Donalda Trumpa už v červenci.

Hned následující měsíc přistála na stole tehdejšího prezidenta Obamy tajná zpráva CIA. Informovala o přímém zapojení Vladimira Putina do série hackerských útoků, kterými se Rusové snaží narušit americké prezidentské volby.

Obamova administrativa začala jednat, jak s informací naloží. Řešila i možnost odvetných opatření včetně kybernetických akcí proti ruské infrastruktuře nebo dalších ekonomických sankcí. Nakonec se ale prezident rozhodl před volbami nezasahovat.

Obával se, aby případný odvetný útok Trump v kampani nezneužil a neprezentoval to jako podporu Hillary Clintonové. Současný prezident jako kandidát často bez jakýchkoli důkazů zmiňoval, že volby jsou zmanipulované.

Podle Daniela Dreznera, profesora mezinárodních vztahů na Fletcher School of Law and Diplomacy to je názorný příklad Obamovy slabosti v zahraniční politice. „Jeho zásluhou je, že byl vždy opatrný, aby neškodil, což vedlo k tomu, že nereagoval na krize okamžitě a ne vždy chtěl podnikat odvetná opatření. Ale v tomto případě postupoval příliš pomalu,“ tvrdí Drezner.

Po Trumpově vítězství Obama nařídil skromný balíček opatření, která však byla tak úzce zaměřená, že i jejich spoluautoři se shodují na pouze symbolickém efektu. Přesto by se však o Obamově kroku ještě mohlo mluvit i v pozitivních souvislostech.

List upozorňuje na zatím tajné opatření, jakýsi ekvivalent digitální bomby, o jejímž odpálení by rozhodly budoucí administrativy v době vyhrocení vztahů mezi USA a Ruskem. V době Obamova odchodu však byl projekt ve stadiu příprav. O jeho dalším rozvoji nyní rozhoduje Trumpův tým.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744