Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obávaná „droga džihádistů“ dělala z mužů krvelačné stroje na smrt. Dnes se výroba vrací do Evropy

Obávaná „droga džihádistů“ dělala z mužů krvelačné stroje na smrt. Dnes se výroba vrací do Evropy

Návyková látka Captagon – známá jako „droga džihádistů“ – byla během války v Sýrii oblíbeným stimulem pro místní bojovníky. Dodávala jim údajně nebojácnost a sílu, díky níž mohli bojovat prakticky bez spánku i několik dní – alespoň tak vyznívaly zlověstné zkazky, které se šířily po blízkovýchodních bojištích. Nelegální výroba Captagonu se v době zvýšené poptávky přemístila blíž ke konzumentům, nyní se však vrací z Blízkého východu zpět do jihovýchodní Evropy, kde se původně vyráběla. Vyplývá to ze zprávy amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DAE), kterou má k dispozici server Foreign Policy.

Podle zprávy DEA se výroba drogy znovu vrací do Bulharska, které opět získává „bývalý status důležité zdrojové země pro Captagon“. Dokazují to zásahy protidrogových jednotek, které se v zemi za poslední rok odehrály. Například v dubnu bylo v bulharské Sofii zabaveno asi 120 kilogramů Captagonu. Úřad však odmítá svoji uniklou zprávu jakkoli komentovat.

Právě jihovýchodní Evropa v čele s Bulharskem byla před rokem 2011 hlavní oblastí výroby Captagonu. Zástupy zkušených chemiků a slabý právní stát totiž tvořily dokonalé podmínky pro šíření malých laboratoří, které vyvážely obrovské množství drog na Blízký východ – ať už k džihádistům nebo ke konzumentům v Perském zálivu.

„Především v Bulharsku bylo několik skupin, které byly zapojeny do produkce,“ říká Tom Blickman z think-tanku Transnational Institute. Postupně se ale výroba začala přesouvat.

„Je to levnější a méně riskantní dostat drogu z Libanonu, Sýrie či Turecka přes Irák nebo Jordánsko do Saúdské Arábie, do států Perského zálivu,“ vysvětluje důvod pohybů odborník na obchodování na černém trhu Matthew Herbert. Mezi největšími odběrateli Captagonu jsou totiž státy, jako je Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty.

Podle zprávy DEA se ale výroba nyní vrací zpět do Evropy. Otázkou zřejmě je, v jaké míře se tak děje – další oslovení odborníci mají totiž vůči takovému tvrzení rezervy. „Kompletní přeskupení obchodu zpět do východní Evropy by mě docela překvapilo,“ říká Herbert. „Centrum spotřeby Captagonu je stále zásadně spojeno s Perským zálivem,“ dodává. Co se však mohlo změnit, jsou vzorce pašování drogy.

Například francouzská policie v květnu zabavila 750 tisíc pilulek Captagonu v hodnotě 1,7 milionu dolarů. „Zásilka přišla z Libanonu, ale byla zachycena ve Francii,“ říká drogový expert při OSN Martin Raithelhuber s tím, že zásilka měla komplikovanou cestu přes Turecko a Saúdskou Arábii. Zřejmě ani nebyla určena pro evropský trh. Někdy totiž může být snazší zaslat drogy z Libanonu do Saúdské Arábie přes Francii. „Realitou je, že kontejnerové lodě a všechny způsoby moderní logistické dopravy jsou zdaleka největším prostředkem transportu drog po celém světě,“ uzavírá Herbert.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744