Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obavy z invaze Ruska sílí. Vojáci NATO v Polsku se rozmístili nedaleko po zuby ozbrojené ruské exklávy

Obavy z invaze Ruska sílí. Vojáci NATO v Polsku se rozmístili nedaleko po zuby ozbrojené ruské exklávy

Poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a rozpoutalo válku na východě Ukrajiny, se země východní Evropy včetně Polska nebo Pobaltí začaly obávat, že by Moskva mohla ve svém tažení pokračovat právě tady. Varšava proto dlouhou dobu volá po rozmístění vojáků NATO na svém území, přesun vojáků Severoatlantické aliance na severovýchod země, který se uskutečnil tento čtvrtek, proto považuje za důležitý okamžik, kdy si bude moci trochu oddechnout. Nové útočiště vojáků NATO se totiž nachází asi 57 kilometrů od hranic s ruskou enklávou Kaliningrad, kde Moskva znásobuje své vojenské síly a děsí tak okolní pobaltské státy. „Je to historický okamžik,“ vítal vojáky, kteří dorazili na polskou vojenskou základnu Orzysz prezident Andrzej Duda.

„Generace Poláků čekaly na tento okamžik od skončení druhé světové války, kdy snily o tom, že se Polsko zase stane členem spravedlivého, solidárního, demokratického a opravdu svobodného Západu,“ řekl podle serveru Deutsche Welle vojákům Severoatlantické aliance Duda.

Na základnu Orzysz se přemístilo víc než 1100 vojáků – 900 amerických, 150 Britů a 120 Rumunů. Další tři útvary Polsko očekává v červnu. Umístění vojáků právě sem je pro Kreml důležitým signálem. Exkláva Kaliningrad, se kterou kromě Polska sousedí i Litva, je pro Rusko vysoce strategickou oblastí. Koncem roku navíc Moskva ohlásila, že sem přesune protiraketový systém S-400  a balistické rakety Iskander jako odpověď na raketový deštník Spojených států. Obavy okolních zemí se tak ještě posílily.

„Nasazení těchto vojsk do Polska je jasnou demonstrací jednoty NATO a vysílá jasný signál pro každého potenciálního agresora,“ prohlásil během slavnostní ceremonie na základně v Orzysz americký generál Curtis Scaparrotti, který je zároveň velitelem sil NATO v Evropě.

Strach z ruské hrozby se začátkem měsíce vystupňovaly i v Litvě, která má obavy z ruské dezinformační kampaně v pobaltských zemích. Moskva se totiž pokouší o přepsání učebnic dějepisu, podle kterých nemají pobaltské státy právo na svou existenci. „Jestli prohrajeme dnes informační válku, zítra můžeme bojovat se zbraní v ruce,“ varoval podle deníku The Guardian seržant Tomas Ceponis z litevského vojenského oddělení strategické komunikace.

Na možnou ruskou invazi se připravuje i těžká vojenská technika. Jak v pátek informoval server Business Insider, americké tanky dostávají nový kabát – z béžovo hnědé bravy, která kryla bojová vozidla během operací v poušti, se přemalovávají do tónů zelené. „Důvodem, proč malujeme naše vozidla, je splynout s prostředím, kde operujeme. Béžové tanky tam byly, protože jsme dlouhou dobu operovali v pouštním prostředí. Když se teď terén změnil, malujeme je na zeleno, aby splynuly s prostředím,“ vysvětluje kapitán James England.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744