Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obavy z teroru na vánočních trzích. Američané varují před cestami do Evropy

Obavy z teroru na vánočních trzích. Američané varují před cestami do Evropy

Americké úřady varují obyvatele, aby byli opatrní na cestách do Evropy. Podle amerického ministerstva zahraničí by se vánoční trhy a další události spojené s nadcházejícími svátky mohly stát terčem teroristů.

Zástupci amerického ministerstva zahraničních věcí řekli televizní stanici CNN, že varování není spojeno s konkrétní hrozbou. Potvrdili ale, že podle důvěryhodných informací teroristické skupiny plánují útoky v Evropě a zaměřují se právě na nadcházející svátky a s tím spojené události.

„Američani by měli být upozorněni na to, že extremisti by mohli v tomto období spáchat teroristický čin bez varování,“ stojí ve zprávě. 

Německá města chystají přísnou ostrahu
Zřejmě nejslavnější německý vánoční trh v bavorském Norimberku bezpečnostní opatření pro letošní rok ještě zpřísnil. Naopak Drážďany, oblíbené u Čechů, další přitvrzení oproti loňsku nechystají. Přísnější opatření než loni chystá například Norimberk, a to mimo jiné v reakci na teroristické útoky v nedalekých městech Würzburg a Ansbach. Podle policejního ředitele bude v ulicích Norimberku především mnohem více uniformovaných policistů. (Zdroj: ČTK)

V minulosti se extremistům podařilo spáchat útoky ve Francii, Belgii, Německu a Turecku. Americké úřady radí občanům, aby byli opatrní a nezdržovali se na frekventovaných místech. Dodávají, že evropští představitelé spolupracují se Spojenými státy v otázce terorismu. 

Varovní přišlo poté, co francouzské bezpečnostní složky o víkendu zabránily plánovanému teroristickému útoku. Tamní policie zatkla sedm lidí. Dva v Marseille a ostatní ve Štrasburku.

Ve Štrasburku se každoročně konají jedny z největších a nejznámějších vánočních trhů Evropy. Na ty už teroristi plánovali zaútočit v roce 2000, i tehdy jim v tom policie zabránila. Budou zahájeny už tento pátek a očekává se, že je letos navštíví 2 miliony lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1