Občanská válka v Jižním Súdanu: Znesváření vůdci jednají o ukončení největší africké krize od Rwandy | info.cz

Články odjinud

Občanská válka v Jižním Súdanu: Znesváření vůdci jednají o ukončení největší africké krize od Rwandy

Znesváření jihosúdánští vůdci se dnes sešli v etiopské metropoli Addis Abebě, kde mají jednat o ukončení občanské války ve své zemi. Prezident Salva Kiir a někdejší viceprezident Riek Machar si podali ruce, ale veřejně nic nesdělili. Pokračovat v rozhovorech mají ve čtvrtek, informovala agentura AP.

Kiir a Machar pocházejí každý z jiné etnické skupiny a osobně se setkali po téměř dvou letech. Jejich rozkol v roce 2013 vyvolal v nejmladším státě světa válku. V srpnu 2015 dosáhli dohody o příměří, na jejímž základě se Machar krátce vrátil do funkce viceprezidenta. Následně ale v jihosúdánské metropoli Jubě opět propukly boje a Machar v roce 2016 ze země uprchl.

Jihosúdánské rivaly pozvala ke schůzce etiopská vláda, jejíž premiér Abiy Ahmed se setkání zúčastnil. Etiopie s Jižním Súdánem sousedí a obě země jsou členy uskupení východoafrických zemí IGAD. To také mírové rozhovory zaštítilo. Zprostředkovávalo i podobná dřívější neúspěšná jednání.

Konflikt v Jižním Súdánu si vyžádal desetitisíce životů a způsobil největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Obě válčící strany jsou viněny z etnického násilí a zabíjení civilistů.

Americká organizace The Sentry v roce 2016 uvedla, že Kiir i Machar etnické třenice záměrně rozehrávají a vedou "kleptokratické sítě" soupeřící o kontrolu nad státním majetkem a přírodními zdroji. Obě sítě prý hromadí bohatství v zahraničí, zejména v sousední Ugandě a v Keni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud