Občanská válka v Kongu. Před dvaceti lety vypukl nejhorší konflikt od druhé světové války | info.cz

Články odjinud

Občanská válka v Kongu. Před dvaceti lety vypukl nejhorší konflikt od druhé světové války

Před 20 lety, 2. srpna 1998, vypukla v Kongu, bývalém Zairu, druhá občanská válka, která skončila až v roce 2003. Obě války (první byla v letech 1996-1997), si vyžádaly na 3,8 milionů obětí. Jednalo se o nejhorší válečný konflikt od druhé světové války. Ve válce, která byla také nazývána „africká světová válka“ nebo také „velká africká válka“, bylo zapojeno devět afrických států a 25 ozbrojených skupin.

Bývalá belgická kolonie získala nezávislost v červnu 1960 a v pluralitních volbách se premiérem stal Patrice Lumumba. Ten byl ale v lednu 1961 zavražděn a v listopadu 1965 se moci pomocí převratu ujal Mobutu Sese Seko. Diktátor Mobutu v zemi zavedl systém jediné vládnoucí strany a v říjnu 1971 zemi přejmenoval na Zair. Povstání vedené Laurentem-Désirém Kabilou, kterého podporovaly Rwanda, Uganda či Burundi, svrhlo v květnu 1997 Mobutův režim a země se přejmenovala na Konžskou demokratickou republiku. Seko uprchl ze země. První válka si vyžádala údajně desetitisíce mrtvých.

Další občanská válka, tentokrát proti Kabilovi, vypukla na východě země v srpnu 1998, kdy tutsijští Banymulengové (původem z Rwandy), kteří v roce 1997 pomohli prezidentovi Kabilovi svrhnout režim diktátora Mobutua, oznámili, že přestávají podporovat vládu v Kinshase. Ve válce proti sobě stály na jedné straně vládní armáda, kterou podporovaly Namibie, Zimbabwe, Angola, Čad, Libye a Súdán, a na druhé straně dvě východokonžské povstalecké skupiny, převážně tutsijské Konžské shromáždění za demokracii (RCD) Ernesta Wamby dia Wamby a Konžské osvobozenecké hnutí (MLC) Jeana-Pierra Bemby, které podporovaly Uganda, Rwanda a Burundi. Válka skončila bez vítězství jedné či druhé strany. Kabila byl zavražděn v lednu 2001 a jeho syn, Joseph Kabila, se stal prezidentem. V červenci 2003 vznikla přechodná vláda se zastoupením bývalých povstaleckých formací.

Většinu obětí válek tvořili civilisté a příčinou jejich úmrtí byly zejména nemoci a hladomor. Kvůli nejhoršímu válečnému konfliktu od druhé světové války uprchly miliony lidí do sousedních zemí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud