Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obchod s uprchlíky. V Německu loni zadrželi přes 900 pašeráků s lidmi, byli i na hranicích s Českem

Obchod s uprchlíky. V Německu loni zadrželi přes 900 pašeráků s lidmi, byli i na hranicích s Českem

Německá policie loni zadržela více než 900 osob podezřelých z pašování lidí, což je podstatně méně, než tomu bylo v předchozím roce 2015. Napsal to dnes nedělník Welt am Sonntag s odvoláním na údaje spolkového ministerstva vnitra.

Od ledna do konce listopadu bylo v Německu kvůli této trestné činnosti zadrženo 906 osob. Za celý rok 2015 však skončilo v rukou příslušníků spolkové policie 3370 podezřelých z pašování lidí. Příčina tohoto poklesu je spatřována v loňském uzavření takzvané balkánské migrační trasy, díky čemuž se podstatně snížil počet běženců mířících do Německa.

Nejvíce osob (72) podezřelých z pašování lidí, které byly loni zadrženy, pochází ze Sýrie. Za nimi následuje 70 zatčených Poláků, 57 Němců, 57 Iráčanů a 56 Rusů. Kolik z těchto provinilců bylo pravomocně odsouzeno, ale statistiky ministerstva neuvádějí.

Opět bylo nejvíce provinilců chyceno na hranicích s Rakouskem, od ledna do konce listopadu 481. Na hranicích s Polskem zadrželi 155 podezřelých a s Českem 106.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1