Obchodní válka mezi USA a Čínou se může opět rozhořet naplno. Trump a Si se nepotkají včas | info.cz

Články odjinud

Obchodní válka mezi USA a Čínou se může opět rozhořet naplno. Trump a Si se nepotkají včas

Americký prezident Donald Trump neočekává, že se mu podaří setkat se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem před 1. březnem, tedy v termínu, do kterého měl být vyřešen americko-čínský obchodní spor. Podle agentury Reuters to dnes Trump řekl novinářům.

Trump novinářům na otázku, zda má domluvené na příští měsíc jednání s čínským prezidentem, odpověděl, že "zatím ne, možná". Když se ho novináři zeptali, zda se toto setkání uskuteční před 1. březnem, šéf Bílého domu zakroutil hlavou a řekl, že ne.

Příští měsíc do Pekingu odcestuje americká delegace v čele s ministrem financí a Stevenem Mnuchinem a obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem, aby pokračovala v jednáních, jejichž cílem je ukončit nákladnou americko-čínskou obchodní válku.

Trump uvedl, že finální dohody se pravděpodobně nedosáhne, než se setká se svým čínským protějškem. Si a Trump se loni v prosinci setkali v Argentině.

Analytici však pochybují, že by se oběma zemím podařilo do měsíce dokončit úplnou dohodu. Spojené státy v podstatě požadují, aby Čína omezila své ambice stát se světovou jedničkou v odvětvích jako robotika a elektrická auta.

Jádrem amerických obvinění vůči Číně je to, že Peking systematicky krade obchodní tajemství, nutí zahraniční společnosti předávat své technologie výměnou za napojení na čínský trh a nepoctivě dotuje své vlastní technologické firmy. Trump uvedl, že pro něj bude nepřijatelná jakákoliv dohoda, která nezajistí americkým průmyslovým a zemědělským firmám široký přístup na čínské trhy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud