Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Objetí, které sleduje celý svět. Putin s Asadem se shodli, že boje v Sýrii pomalu končí

Objetí, které sleduje celý svět. Putin s Asadem se shodli, že boje v Sýrii pomalu končí

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí v černomořském letovisku Soči setkal se svým syrským protějškem Bašárem Asadem. Prezidenti se shodli, že vojenská operace v Sýrii se chýlí ke konci, a zdůraznili nutnost zahájení politických jednání o budoucnosti této blízkovýchodní země. Před novináři se také vřele objali. O Sýrii hodlá dnes podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova ruský prezident telefonicky hovořit se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Informaci o zdaru bojů v Sýrii potvrdil Putin i při dnešním setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Asadovi Putin poblahopřál k úspěchům v boji proti terorismu. K jeho úplné porážce má podle něj Sýrie blízko. Po skončení bojů je však důležité zajistit mírové uspořádání země, řekl podle Kremlu ruský prezident Asadovi. Putin také vyzdvihl přínos jednání v kazašské metropoli Astaně, která podle něj "zahájila hluboký dialog se syrskou opozicí".

„Myslím, že terorismus je všeobecný problém a k jeho úplné porážce je třeba ještě mnoho udělat. Pokud ale jde o naši spolupráci v boji proti terorismu v Sýrii, vojenská operace se blíží ke svému závěru," řekl Putin na setkání s Asadem.

O Sýrii se hovořilo i na úvod Zemanova setkání s Putinem. „V Sýrii jste zvítězili. On (Asad) má pod kontrolou skoro celé syrské území vyjma malých oblastí. Nakonec, je to demokraticky zvolený prezident," řekl Zeman podle ruské agentury TASS. Putin na to odpověděl: „Máte pravdu. Je pravda, že přes 98 procent syrského území mají pod kontrolou syrské jednotky. V Sýrii jsou stále ohniska odboje, ale díky útokům našeho letectva a syrských spojenců se zmenšují," odvětil podle TASS Putin.

Slova o konci bojů potvrdil náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Řekl, že „aktivní fáze vojenské operace v Sýrii končí". „I když mnoho problémů zůstává, tato etapa dospěla ke svému logickému konci," dodal.

Asad podle Kremlu Rusku poděkoval za vojenskou i politickou pomoc a požádal, aby Moskva Sýrii podpořila v úsilí zamezit cizím mocnostem v zasahování do vnitřních záležitostí jeho země. Damašek má podle syrského prezidenta „po porážce teroristů" zájem o zahájení politického dialogu. Asad také prohlásil, že „civilisté, kteří byli nuceni odejít, se nyní mohou vracet domů".

Ruské sdělovací prostředky označují Asadovu asi čtyřhodinovou návštěvu Ruska jako pracovní. Konala se v pondělí večer, ale média o ní začala informovat až dnes. Putin syrského prezidenta představil vedení ruského ministerstva obrany a generálnímu štábu armády, které je rovněž v Soči a jedná o vojenských záležitostech.

V ruských sdělovacích prostředcích se dnes objevily zprávy o možnosti snížení ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, jestliže bude protiteroristický boj skončen, jak naznačil Putin. Místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Franc Klincevič řekl, že bude stažena část pozemního personálu i leteckých sil. "Řekl, že část ruských vojsk v Sýrii zůstane a že "to měl prezident Asad na mysli, když (s Putinem) hovořil o zárukách nevměšování a o zajištění stability své země". Podle Klinceviče budou boje v Sýrii vyřešeny do konce roku a intenzivní vojenská kampaň tam skončí.

Klincevič také řekl, že Asad má velkou šanci zůstat u moci v rámci politických jednání. „Asad nedávno nabyl značnou autoritu mezi různými politickými silami v Sýrii, projevil schopnosti i kapacitu řešit složité problémy," prohlásil ruský činitel.

Penzionovaný generál Jevgenij Bužinskij prohlásil, že ruská armáda se začne po skončení boje proti teroristům ze Sýrie stahovat, ale jako minimum si na tamní základně Hmímím ponechá jednu letku, to znamená 12 letadel. V Latákíji pak bude bude centrum technického zázemí pro ruské lodě, jak bylo předtím. Rusko má v syrském Tartúsu svou námořní základnu.

Putin plánuje o Sýrii hovořit ve středu mimo jiné s prezidenty Turecka a Íránu. „Hlavní otázkou je politický proces, který bude zahájen po porážce terorismu, očekáváme, že to pomůže najít dlouhodobé řešení syrské krize," řekl Putin.

Mluvčí Kremlu Peskov potvrdil, že Putin dnes bude telefonicky hovořit o Sýrii také s Trumpem a rovněž se saúdskoarabským králem Salmánem. Zvláštní ruský vyslanec se údajně zúčastní i setkání syrské opozice ve středu a ve čtvrtek v Rijádu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1