Obrana na prvním místě. Trump navrhuje razantní navýšení výdajů na armádu | info.cz

Články odjinud

Obrana na prvním místě. Trump navrhuje razantní navýšení výdajů na armádu

Donald Trump chce zvýšit výdaje na bezpečnost Američanů o 54 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), což by oproti současnému stavu znamenalo navýšení o 9 procent. Vyplývá to z jeho návrhu na rozpočet pro rok 2018. USA už při tom teď investují do armády nejvíc na světě.

Peníze by měly podle Trumpa směřovat hlavně k policii a na opatření, která pomáhají v boji proti zločinu. Získat je chce prostřednictvím škrtů v jiných oblastech, a to hlavně v programech zahraničí pomoci a v těch zaměřených na ekologii. Agentura pro ochranu životního prostředí by mohla přijít o desítky miliard dolarů. 

Na výrazné utahování opasků to naopak zatím nevypadá v domácím zdravotnictví a sociální péči, i když o konečný návrh zatím stále nejde. Ten by měl americký prezident zveřejnit během března.

„Uděláme toho více s menšími prostředky, vláda bude zodpovědnější," řekl dnes Trump na setkání s guvernéry v Bílém domě. 

Trump rovněž řekl, že hodlá znovu vybudovat zeštíhlenou armádu. Prý má v úmyslu jednat rychle, aby zemi zreformoval. Podle jeho slov USA „nikdy nevyhrávají války", přičemž vůbec nejhůř je to vidět na Blízkém východě. „Píchli jsme do vosího hnízda. Je to binec," řekl prezident.

Zvyšování výdajů na bezpečnost a armádu už Trump avizoval během své kampaně. Amerika je při tom v celosvětovém žebříčku nákladů na obrany na prvním místě, ročně na ni vynaloží až 600 miliard dolarů. Následuje ji Čína, která do ní neinvestuje ani třetinu toho, co Spojené státy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud