Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří festival v Německu přerušila vážná teroristická hrozba. V areálu byly desetitisíce lidí

Obří festival v Německu přerušila vážná teroristická hrozba. V areálu byly desetitisíce lidí

Známý hudební festival Rock am Ring v německém Nürburgu organizátoři na výzvu policie okamžitě přerušili. Důvodem byla zjevně vážná teroristická hrozba. Hudební událost ročně navštěvují desetitisíce lidí. Policie přikázala jejich evakuaci.

„Máme konkrétní poznatky, které nasvědčují možné teroristické hrozbě. Intenzivně se věnujeme jejich prověřování,“ uvedla policie podle webu Welt.de.

Policie se nezmínila o konkrétní povaze hrozby – není zřejmé, odkud přišla a co se mělo v areálu stát. Vyhodnotila ji ale jako závažnou a nařídila okamžitou evakuaci. Ta podle svědectví lidí na sociálních sítích probíhá v poklidu. Lidé se podle reportérů odebrali ke stanům.

Rock am Ring dnes začal a byl plánovaný na celý nadcházející víkend. Organizátoři na sociálních sítích vyzvali lidi ke spolupráci a vyjádřili víru, že zítra bude masová hudební akce pokračovat podle plánu. Jisté to ovšem momentálně není.

Přerušit rockový festival Rock am Ring bylo nutné, řekl ministr vnitra spolkové země Porýní-Falc Roger Lewentz. V sobotu před polednem chce sdělit, zda může akce pokračovat. Rozhodnutí přerušit oblíbený festival nepadlo snadno, ale bylo nutné a shodli se na něm všichni policejní experti, dodal Lewentz. Podle něj je bezpečnost na prvním místě a na akci dnes bylo kolem 60 000 lidí.

Bezpečnostní opatření byla i s ohledem na nedávné události v Manchesteru od začátku akce na vysoké úrovni. V areálu a jeho okolí dohlíželo na pořádek přes tisíc policistů. 

Rock am Ring s víc než 30letou historií patří k největším evropských hudebním festivalům s desetitisícovou návštěvností. Letos na něj podle dostupných informací během tří dnů chtělo zamířit na 90 000 fanoušků. Lákadly dnešního programu byla vystoupení skupin Rammstein, In Flames nebo Simple Plan.

1080p 720p 480p 360p 240p
Život teroristů je nudný a zpackaný. Radikalizuje je pád na společenské dno, tvrdí expert

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1