Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří Trumpova prohra na spadnutí. Republikáni nejspíš nemají sílu zrušit kritizovanou Obamacare

Obří Trumpova prohra na spadnutí. Republikáni nejspíš nemají sílu zrušit kritizovanou Obamacare

Stěžejní plán Donalda Trumpa zrušit zdravotní reformu jeho předchůdce známou pod názvem Obamacare dostal doslova za pět minut dvanáct velkou trhlinu. Těsně před klíčovým hlasováním ve Sněmovně reprezentantů, které má přinést konec kritizovaného zákona, se ukazuje, že Republikáni už nejspíš nemají dostatek hlasů. Jak uvedl respektovaný web The New York Times, republikánský šéf sněmovny Paul Ryan na poslední chvíli spěšně zamířil do Bílého domu, aby prezidenta o rozkolu uvnitř strany a o hrozící prohře informoval.

V americkém Kongresu dochází podle New York Times k velkému obratu. Zastáncům reformovaného programu zdravotního pojištění navrženého Donaldem Trumpem se sice podařilo projít úspěšně prvním procedurálním hlasováním, před tím závěrečným ale údajně nemají dost hlasů.

Hlasování se nicméně i přes nejistý výsledek má uskutečnit a to dokonce o hodinu dříve. Do té doby bude Bílý dům spolu s vedením sněmovny usilovně pracovat na získání potřebných hlasů.

Vzpoura mezi konzervativními Republikány vedla k tomu, že republikánský šéf sněmovny narychlo zamířil přímo za Donaldem Trumpem do Bílého domu. „Oznámil mu, jak se věci mají. Pokračují v debatě o dalším postupu,“ uvedl Trumpův mluvčí Sean Spicer a naznačil, že situace je vážná. Bílý dům se jinak omezuje v podstatě jen na konstatování, že „možné je vše“.

New York Times ve svém článku připomínají, že neúspěch by pro Trumpovu administrativu znamenal zásadní porážku a doslova „ostudu“. Zrušení Obamacare, kterou se Trumpův předchůdce snažil zajistit přístup ke zdravotní péči milionům Američanů, je pro současného prezidenta jedním z hlavních cílů a patřilo to mezi jeho ústřední sliby.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744