Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obrovská vlna solidarity. Muslimové během hodiny vybrali 3 000 liber pro oběti londýnského útoku

Obrovská vlna solidarity. Muslimové během hodiny vybrali 3 000 liber pro oběti londýnského útoku

Zatímco někteří hází všechny muslimy do jednoho pytle a dávají jim teroristické útoky páchané v Evropě za vinu, britská muslimská komunita se rozhodla podat rodinám obětí včerejší tragédie v Londýně pomocnou ruku. Pouhou hodinu od spuštění stránky Muslims United for London, prostřednictvím které mohou muslimové přispět obětem útoku a jejich blízkým, se finanční dary vyšplhaly na 3 000 liber (téměř 94 tisíc korun). 

Peníze tak poputují 40 lidem, kteří následkem řádění útočníka utrpěli zranění, nebo například rodinám zabitého 48letého policisty Keitha Palmera a 43leté učitelce španělštiny, která se stala jednou z obětí útoku, když šla vyzvednout děti ze školy.

„Žádné peníze nemohou vrátit zpět ztracené životy nebo zbavit oběti a jejich rodiny bolesti, kterou procházejí. Doufáme ale, že jim pomůžeme od této tíhy nějakým způsobem ulevit jako občané, Londýňané a lidské bytosti,“ píše muslimská komunita v prohlášení.

Stránku spustil Muddassar Ahmed, který sledoval místo tragédie z okna své kanceláře. „Byl jsem na jednání, když mi lidé začali volat a telefon se nezastavil. Podívali jsme se z okna a viděli jsme hrůzu,“ popisuje včerejší zážitek. „Je to něco, o čem slýcháváte, ale nikdy neočekáváte, že to někdy zažijete,“ dodává Ahmed.

Britská muslimská obec potvrzuje, že 100 procent vybrané částky půjde na pomoc rodinám obětí. Zatímco za první hodinu se podařilo vybrat 3 000 liber, během dnešního odpoledne se částka vyšplhala na víc než dvojnásobek, kdy se suma přehoupla přes 7 000 liber (přes 220 tisíc korun).

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744