Články odjinud

OBSE: Turecká opozice neměla před volbami srovnatelné podmínky, vládní strana byla ve výhodě

OBSE: Turecká opozice neměla před volbami srovnatelné podmínky, vládní strana byla ve výhodě

V kampani před nedělními parlamentními a prezidentskými volbami v Turecku neměly opoziční strany stejné podmínky jako vládní strana. Oznámila to dnes Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která zajistila pozorovatelskou misi. Turecko po volbách oficiálně přechází na prezidentský systém s posílenými pravomocemi hlavy státu. Turecká tisková agentura Anadolu dnes napsala, že nová ekonomická administrativa umožní rychlejší a efektivnější rozhodování o ekonomických otázkách.

„Byli jsme svědky omezení základních svobod, což tyto volby ovlivnilo. Doufáme, že Turecko tato omezení zruší co nejdříve,“ řekl José Ignacio Sánchez Amor z OBSE.

„I když příležitosti nebyly rovnocenné, většina kandidátů mohla veřejnosti tlumočit svůj program,“ uvedla OBSE na tiskové konferenci v Ankaře. Podle agentury AFP jde o předběžnou hodnotící zprávu. Ohledně volebního dne v ní stojí, že 'obecně byly dodrženy všechny postupy'. Určitá pochybení OBSE zaznamenala při sčítání hlasů, některé lístky nebyly orazítkovány komisemi, pod něž spadaly určité volební místnosti, a hlasovací lístky nebyly v místnostech systematicky zaregistrovány. Výtky se také týkaly přítomnosti nepovolaných osob - často policistů - a jejich zasahování do volebního procesu.

OBSE ale ocenila vysokou volební účast - v neděli k urnám přišlo 87 procent oprávněných voličů. Podle OBSE tím Turci dali najevo svou oddanost demokracii.

Anadolu napsala, že řešení ekonomických otázek bude v novém systému snadnější mimo jiné i proto, že počet ministerstev odpovídajících za hospodářské rezorty bude snížen na polovinu, ze šesti na tři. Hospodářství budou řídit ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a technologií a dále ministerstvo obchodu. Rozhodovací proces bude stát na třech hlavních pilířích - na výrobě, financích a obchodu.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové k zatím předběžným výsledkům tureckých voleb řekl, že Německo bude dále budovat „konstruktivní a navzájem prospěšné vztahy mezi německou a tureckou vládou.“ Mluvčí Steffen Seibert dodal, že kancléřka Erdoganovi pogratuluje v patřičnou dobu.

Státní tajemník britského ministra zahraničí Alan Duncan prohlásil, že Británie chce s Ankarou 'úzce spolupracovat'. Na twitteru situaci v Turecku komentoval výrokem 'jasné volební výsledky v Turecku'.

Po sečtení více než 99 procent hlasů Erdogan v prezidentských volbách zvítězil ziskem více než 52 procent hlasů. Jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a nacionalistický spojenec Strana národní akce (MHP) budou mít v 600místném parlamentu dohromady 53,6 procent křesel. Volební komise má po přezkoumání stížností konečný výsledek zveřejnit do konce týdne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud