Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obyvatelé Houstonu se dusí zaživa. Z továren poškozených hurikánem stoupá neúnosný zápach

1080p

Houston v americkém Texasu se potýká s katastrofálními následky hurikánu Harvey. Kromě očividných materiálních škod a rozsáhlých záplav komplikuje situaci i „nesnesitelný“ chemický zápach z rafinerii. Lidé uvěznění v zatopených oblastech se před ním nemůžou skrýt. Informuje o tom web New Republic.

„Cítil jsem to celou noc a i ráno,“ popisuje novinářům svoji zkušenost Bryan Parras. Je aktivista a působí v organizaci věnující se ochraně prostředí a teď vysvětluje, s jakými těžkostmi se on a další obyvatelé houstonské čtvrti East End potýkají. „Bolesti hlavy, sucho a škrábání v krku, pálení očí,“ vypočítává příznaky.

Zápach se podle něj šíří po celé průmyslové čtvrti. Není zřejmé, ze kterých podniků přesně pochází, na výběr jich je ale mnoho – rafinerie, chemičky i závody na zpracování plynů. Mnoho těchto podniků kvůli devastujícímu hurikánu zastavilo nebo stále ještě zastavuje výrobu. Jak připomíná web New Republic s odkazem na starší ekologickou studii, je dokázané, že právě podobné odstavení provozu je zdrojem kritického úniků škodlivých látek.

Zásadním problémem ovšem je, že obyvatelé nemůžou zápachu ze zaplavených oblastí uniknout. „Jsou doslova plynovaní zaživa,“ říká Parras. Není přitom vyloučené, že jejich symptomy jsou předzvěstí něčeho horšího, a nemusí být jen „neškodným“ podrážděním.

Podobná situace by byla nebezpečná vždy, v Houstonu je ale dvojnásob závažná. Několikamilionová metropole, která je jedním z nejhůře zasažených míst a jednoznačně tím nejvíc zalidněným, má velké průmyslové oblasti. A ty při bouři dostaly přímý zásah.

Jak dříve uvedly The New York Times, tamní závody jsou zodpovědné za čtvrtinu amerického petrochemického průmyslu, skoro polovinu produkce etylenu nebo polovinu výroby leteckých paliv. Meteorologové varují, že současná kritická situace bude v dalších dnech ještě horší.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744