Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Očekávaný úder v Sýrii: Čím zaútočí Američané a čím bude Rusko bránit Asada

Očekávaný úder v Sýrii: Čím zaútočí Američané a čím bude Rusko bránit Asada

Případný vojenský úder na vojenské síly syrského prezidenta Bašára Asada bude pravděpodobně veden z moře. Z logiky věci vyplývá, že ho může provést jen americké 6. loďstvo, kterému operativně velí viceadmirálka Lisa Franchettiová. Mocenskou protiváhu mocné flotě budou ve Středomoří dělat Rusové, jejichž nepříliš početným a poměrně slabým silám by mohly poskytovat ochranu čínské válečné lodě.

Pokud během dnešní noci skutečně dojde k vojenskému zásahu amerických sil proti syrským vládním jednotkám, s vysokou pravděpodobností tento útok přijde z moře. Tento úkol může splnit jediná síla, a to americké Šesté loďstvo. To se od padesátých let minulého století vypracovalo z druhořadé síly v elitní údernou sílu a zejména v posledních dvaceti letech je v podstatě v permanentním stavu bojové připravenosti.

Velí mu viceadmirálka Lisa Franchettiová, jedna z prvních žen, která v americkém námořnictvu dosáhla tak vysoké hodnosti. Franchettiová ze sebou má úctyhodnou služební kariéru. Ta zahrnuje také velení operačnímu svazu letadlových lodí.

Spojené státy mohou pro úder vedený proti cílům na syrském území využít některý z operačních svazů seskupených kolem letadlových lodí s jaderným pohonem. Nabízí se konkrétně Harry S. Truman a Dwight D. Eisenhower. Posádky obou letadlových lodí mají s operacemi v oblasti navíc zkušenosti.

Každá z letadlových lodí nese na palubě leteckou skupinu tvořenou pětaosmdesáti letouny. Pro letecký útok budou zřejmě použity letouny Super Hornet, které stále tvoří jádro palubních leteckých sil operačních svazů letadlových lodí. Doplnit by je měl omezený počet nejmodernějších letadel typu Lightning II., pro které by šlo o bojový křest.

V případě lightningů jde o stroje, jejichž bojová hodnota je prakticky nesouměřitelná s číkoliv dalším, co létá na středomořském nebi. Super Hornety jsou, jak ostatně napovídá jejich název, vývojovým stádiem osvědčeného hornetu. Na palubách letadlových lodí jsou super hornety od roku 1999 a i po skoro dvaceti letech jde o vynikající a vysoce efektivní stroje schopné především absorbovat vysokou míru poškození.

Šestá flotila podnikne také raketové útoky z hladinových lodí. Tady se nabízí divize torpédoborců tvořená šesti loděmi třídy Arleigh Burke, konkrétně její třetí vývojové verze. Každý z nich nese v silech šestapadesát raket Tomahawk, které představují obrovskou ničivou sílu. Rakety mohou odpalovat i jaderné ponorky. Šesté loďstvo připouští, že ve Středomoří jsou dvě lodě třídy Los Angeles. Přímé letecké krytí hladinovým silám Šestého loďstva poskytnou pravděpodobně stíhačky z vrtulníkových lodí Valley Forge a Iwo Jima.

Ruské námořní síly ve Středomoří jsou ve srovnání s mohutnými silami Spojených států poměrně slabé, navíc ruské lodě ve srovnání se svými americkými potenciálními soupeři jsou zastaralé.

Ve Středomoří se pohybuje nejmodernější ruská fregata Admiral Grigorovič a její sesterská loď Admiral Essen, doplněná několika dalšími fregatami a korvetami. Současně jsou ve východním Středomoří přítomny ruské ponorky. Celkově vzato jde o sílu, která postačuje k zajištění strategické přítomnosti, ale v případě přímého střetu by ruské loďstvo bylo v jasné nevýhodě, zejména kvůli chybícímu leteckému krytí.

Na druhé straně mají ruské lodě na palubách rakety typu Kaliber s dostřelem dva tisíce kilometrů. Jde o spolehlivé a přesné zbraně, které navíc Američané nemají dostatečně „přečtené.“

Neověřené zprávy hovoří o tom, že se v případě amerického útoku na syrské cíle k Rusům připojí čínské námořní síly ve Středomoří. Jde jistě o jeden raketový torpédoborec, dvě raketové fregaty a jednu korvetu společně s odpovídajícím trénem zásobovacích plavidel. Čínské lodě už v roce 2015 společně s ruskými silami absolvovaly ostré cvičení, takže posádky jsou seznámeny s taktickými zvyklostmi svých partnerů.

Čínské lodě jsou navíc velmi pravděpodobně lépe než ruské vybaveny pro elektronický boj, takže zejména v oblasti obrany před vzdušným útokem mohou Rusům poskytnout významnou podporu.

Celkově ale nelze předpokládat, že by spojené rusko-čínské síly mohly americkým zabránit v provedení úderů na syrské cíle. Američané ale budou limitováni přítomností lodí svou mocností zejména v časovém rozsahu případných úderů. Pokud se prezident Trump rozhodne dát povel k vojenskému úderu, americké síly ho uskuteční, aniž by samy mohly být vážně ohroženy. Půjde ale o zásah typu „udeř a ustup.“ Delšímu nasazení vojenské síly zabrání hrozba eskalace napětí mezi válečnými loděmi USA na jedné a Číny a Ruska na druhé straně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1