Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ochránci přírody jsou zděšeni. Trump podepsal zákon umožňující střílet medvědy v zimním spánku

Ochránci přírody jsou zděšeni. Trump podepsal zákon umožňující střílet medvědy v zimním spánku

Organizace na ochranu přírody na Aljašce jsou v šoku. Americký prezident Donald Trump podepsal zákon, který umožňuje lovcům střílet i spící medvědy, odchytávat vlky v doupatech, kde jsou s mláďaty, nebo stopovat zvířata z helikoptér. Zastánci legislativu hájí, protože věří, že by si o těchto záležitostech měl stát rozhodovat sám a neměly by se řešit na federální úrovni. Předchozí zákony platné za Baracka Obamy tuto praxi znemožňovaly, informuje The Independent.

„Musíme umět rozlišovat. Není to o malých ledních medvíďatech, medvědech grizzly nebo vlcích, jak je vidíme v televizi, ale o právu státu rozhodovat v těchto záležitostech. Federální vládě by to být umožněno nemělo,“ řekl v debatě o novém zákonu jeho předkladatel a republikánský kongresman z Aljašky Ronald D. Young. Zákon už stihl projít Sněmovnou reprezentantů, Senátem a před několika dny ho podepsal i prezident Donald Trump.

Novou legislativu ale ostře kritizují ochránci přírody a zvířat. „To, co Bílý dům udělal, by mělo znepokojit každého milovníka zvířat v Americe,“ uvedl ředitel Humane Society Wayne Pacelle.

Nyní bude možné, aby lovci na Aljašce stříleli medvědy, kteří se nacházejí v zimním spánku, nebo je vylákali na jídlo, a pak je zabili. Legislativa umožňuje i další kontroverzní lovecké postupy, jako je odstřel zvířat z helikoptér, chytání zvířat do řetězových pastí, nebo odstřel vlků v doupatech, kde se starají o mláďata. Předchozí legislativa něco podobného zakazovala.

Experti zdůrazňují, že nový zákon jde ruku v ruce s dalšími inciativami amerického prezidenta Trumpa, které podle nich mají za cíl především zvrátit rozhodnutí předchozí administrativy Baracka Obamy.

Trump koncem března vydal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou Obamou k ochraně životního prostředí. Terčem je hlavně Obamův Plán čisté energie, který zavazoval tepelné elektrárny k omezení škodlivých emisí do roku 2030 o třetinu stavu z roku 2005. Proti kroku prezidenta Trumpa se postavilo sedmnáct amerických států, které podaly žalobu.

Donald Trump také zpochybňuje klimatickou dohodu z Paříže, která je namířena proti globálním změnám klimatu. Úmluvu podepsali předloni v prosinci zástupci téměř 200 zemí. Oteplování se má podle textu dohody udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí emise, především oxidu uhličitého. Pařížský dokument nahrazuje Kjótský protokol z roku 1997.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link