Od bangladéšského neštěstí uplynulo pět let. Pod troskami osmipodlažní budovy zemřelo 1129 lidí | info.cz

Články odjinud

Od bangladéšského neštěstí uplynulo pět let. Pod troskami osmipodlažní budovy zemřelo 1129 lidí

Před pěti lety, 24. dubna 2013, zahynulo při zřícení osmipodlažní budovy na předměstí bangladéšské metropole Dháky Savaru na 1129 lidí a dalších 2500 jich bylo zraněno. Oběťmi byly hlavně ženy, jež tam pracovaly v textilních dílnách. Neštěstí v Savaru se stalo nejhorším svého druhu v novodobé historii.

V komplexu Rana Plaza v Savaru v osudný den pracovalo 3600 lidí, zejména žen, jež tam šily oděvy pro řadu západních značek a obchodních řetězců. Budova se zřítila před devátou hodinou ranní místního času. Komise zřízená vládou konstatovala jako příčinu neštěstí zejména fakt, že budova byla postavena na bažinaté půdě a z nekvalitních materiálů, navíc majitel k šesti patrům bez povolení přistavěl další dvě. Budova také nebyla navržena jako průmyslový objekt, ve kterém se předpokládají otřesy těžkých strojů. Tragédii se dalo zabránit, pokud by šéfové dílen vyslyšeli varování, že jsou ve zdech domu praskliny.

V červenci 2016 bylo kvůli zřícení budovy obžalováno 38 osob z vraždy. Další tři lidé čelí obžalobě, že se po největším průmyslovém neštěstí v dějinách Bangladéše pokusili pomoci majiteli komplexu v útěku ze země. Obžalovaným hrozí v případě odsouzení i trest smrti. Tragédie vyvolala v celém světě debatu o chudobě a otřesných pracovních podmínkách lidí z rozvojového světa pracujících pro světové výrobce textilu. Kritika se také snesla na vládu kvůli pomalému odškodňování obětí.

Neštěstí v Savaru se zařadilo k nejhorším pohromám 20. století, jež nezpůsobila příroda či válka, a v novodobé historii je nejtragičtější svého druhu. Do tragédie v Savaru drželo toto smutné prvenství zřícení pětiposchoďového obchodního domu Sampung v červnu 1995 v Soulu, kde v troskách zahynulo 501 lidí a na 940 osob bylo zraněno.

Snad jedinými pozitivními zprávami, které přišly z místa katastrofy, bylo narození zdravého chlapce pod troskami; spolu s matkou se ho podařilo vyprostit šest hodin po pádu. A jako zázrak se zdálo, když záchranáři po 17 dnech vyprostili z trosek přeživší ženu. Někteří přeživší jsou upoutání na invalidní vozík, řada z nich musela podstoupit amputaci končetin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud