Od Severní Koreje k Číně. Trump přesouvá pozornost, našel si nového světového nepřítele | info.cz

Články odjinud

Od Severní Koreje k Číně. Trump přesouvá pozornost, našel si nového světového nepřítele

Zatímco ještě před pár měsíci prezentoval americký prezident Donald Trump jako největší hrozbu pro americkou bezpečnost Severní Koreu, nyní obrací pozornost na Čínu. Podle expertů jsou jeho nedávné kroky – eskalace obchodní války, zřízení tzv. vesmírných sil i obří vojenský rozpočet – motivovány právě snahou konkurovat Pekingu.

Trumpova rétorika vůči Číně se během posledních měsíců změnila. Ještě v dubnu označoval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za svého dobrého přítele. Když v pondělí podepisoval rekordní vojenský rozpočet ve výši 717 miliard dolarů (asi 16 bilionů korun), už o asijské velmoci mluvil jako o nejnebezpečnějším soupeři Spojených států.

Trump Čínu dokonce zařadil do spektra zemí, které chtějí ovlivnit americké volby. O tom ale neexistuje žádný věrohodný důkaz. Vměšování do voleb se zatím týkalo především Ruska, jehož vliv na hlasování i případnou spolupráci s Trumpovou kampaní v USA vyšetřuje tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. „Všichni ti hlupáci, kteří se soustředí jen na Rusko, by měli koukat také jiným směrem, na Čínu,“ napsal americký prezident na Twitteru.

Analytici soudí, že Trump a jeho poradci nyní přikládají Číně daleko větší váhu, protože prezident Si Ťin-pching dokázal do svých rukou koncentrovat veškerou moc a razí agresivní politiku územní expanze a ekonomického růstu. Situace zároveň představuje příležitost, jak se Trump může odlišit od svého předchůdce Baracka Obamy. Ten s Pekingem spolupracoval například na jaderné dohodě s Íránem či Pařížské klimatické dohodě. Od obou dokumentů současný šéf Bílého domu odstoupil.

„Nevidím příliš mnoho věcí, na nichž se tato administrativa snaží s Čínou spolupracovat,“ konstatuje analytička Bonnie Glaserová z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, která se na Čínu dlouhodobě specializuje.

Trump se svojí současnou rétorikou vrací do období předvolební kampaně. Během mítinků byl tehdy vůči Pekingu velmi ostrý. Obviňoval jej nejen z krádeží duševního vlastnictví, ale také z měnových manipulací. Změnu přinesla až schůzka se Si Ťin-pchingem v Trumpově letním sídle Mar-a-Lago na Floridě na jaře loňského roku. Po ní Bílý dům často akcentoval, že by Čína měla Američanům pomoci v tlaku na Severní Koreu kvůli jejímu jadernému programu.

Nyní, když se Trumpova pozornost po summitu s Kim Čong-unem od Severní Koreje odvrátila, přesunul ji americký prezident k Číně. Potíž však zůstává, že administrativa zatím neprezentovala žádnou ucelenou strategii, jak k Pekingu hodlá do budoucna přistupovat. Strategické dokumenty sice označují Čínu jako nepřítele, co se snaží nahradit USA jako světovou mocnost číslo jedna, jak tomu čelit, už ale neříkají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud