Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od vysmívaných vraků k mocenským klenotům. Letadlové lodě zažívají renesanci, velmoci do nich znovu investují

Od vysmívaných vraků k mocenským klenotům.   Letadlové lodě zažívají renesanci, velmoci do nich znovu investují

„Drahé“, „zranitelné“ i „zastaralé“ vůči novým hrozbám - letadlové lodi jsou pravidelně kritizovány, ale stále okouzlují, alespoň pokud věříme spoustě států, které jsou ochotné investovat do tohoto nástroje vojenské a diplomatické moci, píše agentura AFP v souvislosti se zkouškami druhé čínské letadlové lodi a současně první letadlové lodi, kterou Čína sama navrhla a postavila.

„Úmrtní list letadlových lodí se nepřestává vypisovat a přepisovat, ale tvrdošíjně odmítají zemřít, ačkoli někteří je považují za zastaralé nebo jim říkají lapač střel,“ tvrdí expert Richard Bitzinger z Rajaratnam School of International Studies (RSIS) v Singapuru. „V příštích desetiletích lze očekávat, že jejich počet se zvýší, stejně jako počet zemí, které je v asijsko-tichomořské oblasti budou vlastnit,“ tvrdí v nedávné zprávě.

„V současnosti jsou všechny velmoci, s nimiž se počítá, anebo chtějí, aby se s nimi počítalo, vybaveny letadlovými loděmi, anebo usilují o jejich pořízení, přičemž státy se snaží co nejdříve ovládnout co nejvíce dosud volného prostoru,“ zdůraznil penzionovaný francouzský admirál Alain Coldefy, ředitel časopisu Défense National.

Z operačního hlediska letadlová loď a její doprovodná skupina skýtá podle admirála zcela volnou projekci síly, umožňující zasadit „první úder“.

Je také silným politickým nástrojem, který dovoluje vysílat silné diplomatické signály a jednat nezávisle na dobré vůli státu. „Neexistuje žádná viditelnější známka strategické moci,“ soudí kapitán americké letadlové lodi USS Bush Sean Bailey.

Spojené státy vlastní jedenáct letadlových lodí, což jim umožňuje mít na moři operační svaz v kterémkoliv koutu zeměkoule. Ve snaze udržet si nadvládu americké námořnictvo, US Navy, investovalo do nové třídy „letadlových superlodí“ o výtlaku 100 000 tun, které jsou schopné nést 90 stíhaček a bezpilotních letounů. První z nich, USS Ford, stála 14 miliard dolarů (asi 298 miliard Kč).

Francie, která jako jediná země kromě Spojených států disponuje letadlovou lodí s jaderným pohonem a s katapulty, se chystá spustit studie k přípravám na jejího nástupce v roce 2040.

Velká Británie se rozhodla postavit dvě letadlové lodi pro letouny s kolmým startem, z nichž první je již v provozu.

Dvě další evropské země, Itálie a Španělsko, disponují každá po jedné malé letadlové lodi.

Česká armáda dnes a v roce 1989Česká armáda dnes a v roce 1989autor: Info.cz

Asie nezaostává. Indie by měla mít do deseti let tři letadlové lodi. Peking, který má expanzivní ambice v Jihočínském moři a chce rozšířit svou základnu v Pacifiku, má v současnosti k dispozici jen jedinou letadlovou loď v operačním provozu, vyrobenou ještě v někdejším Sovětském svazu. Čína se ale poprvé pustila do výstavby další lodi vybavené rampou coby skokanským můstkem (namísto katapultů).

Ale spekuluje se o možné stavbě třetí čínské letadlové lodi, s katapulty, které by umožnily letounům nést více výzbroje i paliva k delším letům.

Západní námořnictva jsou však odhodlány čelit čínským nárokům v oblastech, které mají být přístupné všem. Washington a Paříž již reagovaly vysláním vojenských lodí do Jihočínského moře. Londýn, vyzbrojený novými letadlovými loděmi, slíbil, že udělá totéž.

„Jednou z prvních věcí, které uděláme s našimi dvěma novými kolosálními letadlovými loděmi (...), bude, že je odešleme do této oblasti, abychom vyjádřili naši oddanost svobodě plavby po těchto námořních trasách, které jsou životně důležité pro světový obchod,“ upozornil v červenci 2017 britský ministr zahraničí Boris Johnson.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1