Od vysmívaných vraků k mocenským klenotům. Letadlové lodě zažívají renesanci, velmoci do nich znovu investují | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od vysmívaných vraků k mocenským klenotům. Letadlové lodě zažívají renesanci, velmoci do nich znovu investují

Od vysmívaných vraků k mocenským klenotům.   Letadlové lodě zažívají renesanci, velmoci do nich znovu investují

„Drahé“, „zranitelné“ i „zastaralé“ vůči novým hrozbám - letadlové lodi jsou pravidelně kritizovány, ale stále okouzlují, alespoň pokud věříme spoustě států, které jsou ochotné investovat do tohoto nástroje vojenské a diplomatické moci, píše agentura AFP v souvislosti se zkouškami druhé čínské letadlové lodi a současně první letadlové lodi, kterou Čína sama navrhla a postavila.

„Úmrtní list letadlových lodí se nepřestává vypisovat a přepisovat, ale tvrdošíjně odmítají zemřít, ačkoli někteří je považují za zastaralé nebo jim říkají lapač střel,“ tvrdí expert Richard Bitzinger z Rajaratnam School of International Studies (RSIS) v Singapuru. „V příštích desetiletích lze očekávat, že jejich počet se zvýší, stejně jako počet zemí, které je v asijsko-tichomořské oblasti budou vlastnit,“ tvrdí v nedávné zprávě.

„V současnosti jsou všechny velmoci, s nimiž se počítá, anebo chtějí, aby se s nimi počítalo, vybaveny letadlovými loděmi, anebo usilují o jejich pořízení, přičemž státy se snaží co nejdříve ovládnout co nejvíce dosud volného prostoru,“ zdůraznil penzionovaný francouzský admirál Alain Coldefy, ředitel časopisu Défense National.

Z operačního hlediska letadlová loď a její doprovodná skupina skýtá podle admirála zcela volnou projekci síly, umožňující zasadit „první úder“.

Je také silným politickým nástrojem, který dovoluje vysílat silné diplomatické signály a jednat nezávisle na dobré vůli státu. „Neexistuje žádná viditelnější známka strategické moci,“ soudí kapitán americké letadlové lodi USS Bush Sean Bailey.

Spojené státy vlastní jedenáct letadlových lodí, což jim umožňuje mít na moři operační svaz v kterémkoliv koutu zeměkoule. Ve snaze udržet si nadvládu americké námořnictvo, US Navy, investovalo do nové třídy „letadlových superlodí“ o výtlaku 100 000 tun, které jsou schopné nést 90 stíhaček a bezpilotních letounů. První z nich, USS Ford, stála 14 miliard dolarů (asi 298 miliard Kč).

Francie, která jako jediná země kromě Spojených států disponuje letadlovou lodí s jaderným pohonem a s katapulty, se chystá spustit studie k přípravám na jejího nástupce v roce 2040.

Velká Británie se rozhodla postavit dvě letadlové lodi pro letouny s kolmým startem, z nichž první je již v provozu.

Dvě další evropské země, Itálie a Španělsko, disponují každá po jedné malé letadlové lodi.

Česká armáda dnes a v roce 1989Česká armáda dnes a v roce 1989autor: Info.cz

Asie nezaostává. Indie by měla mít do deseti let tři letadlové lodi. Peking, který má expanzivní ambice v Jihočínském moři a chce rozšířit svou základnu v Pacifiku, má v současnosti k dispozici jen jedinou letadlovou loď v operačním provozu, vyrobenou ještě v někdejším Sovětském svazu. Čína se ale poprvé pustila do výstavby další lodi vybavené rampou coby skokanským můstkem (namísto katapultů).

Ale spekuluje se o možné stavbě třetí čínské letadlové lodi, s katapulty, které by umožnily letounům nést více výzbroje i paliva k delším letům.

Západní námořnictva jsou však odhodlány čelit čínským nárokům v oblastech, které mají být přístupné všem. Washington a Paříž již reagovaly vysláním vojenských lodí do Jihočínského moře. Londýn, vyzbrojený novými letadlovými loděmi, slíbil, že udělá totéž.

„Jednou z prvních věcí, které uděláme s našimi dvěma novými kolosálními letadlovými loděmi (...), bude, že je odešleme do této oblasti, abychom vyjádřili naši oddanost svobodě plavby po těchto námořních trasách, které jsou životně důležité pro světový obchod,“ upozornil v červenci 2017 britský ministr zahraničí Boris Johnson.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.