Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odchod Rakouska z EU? Hofer ho do budoucna nevylučuje

Odchod Rakouska z EU? Hofer ho do budoucna nevylučuje

Jen málokdy se shodnou pravicový populista Norbert Hofer a jeho protikandidát na prezidentský úřad v Rakousku Alexander van der Bellen ze strany Zelených. Pokud jde ale o potenciální odchod jejich země z Evropské unie, jsou oba proti. Pravicový adept si ale klade podmínky.

Hofer bývá označovaý za rakouského Trumpa a jeho sok v nadcházejících volbách je naopak považovaný za klidnou politickou sílu. Společné postoje obou prezidentských kandidátů by se daly spočítat na prstech jedné ruky, vztah k případnému odchodu z EU k nim ale patří.

Hofer i van der Bellen se shodují, že není na pořadu dne. V případě pravicového populisty se sluší dodat, že prozatím. V úvahu by podle jeho slov totiž přicházel tehdy, pokud by k unii přistoupilo Turecko nebo by byly zbaveny moci národní parlamenty.

„Pokud by jedním z důsledků brexitu měla být centralizace Evropské unie, kde dojde k oslabení národních parlamentů, a pokud by nastala situace, že by byla Unie nově spravovaná jako stát, pak by to bylo možné. V takovém případě bychom v Rakousku vypsali referendum o setrvání v Unii, protože by se jednalo o stav neslučitelný se současnou ústavou země,“ řekl v rozhovoru pro BBC Norbert Hofer.

Vystoupení Rakouska z EU kategoricky odmítl jeho dvaasedmdesátiletý rival ze strany Zelených Alexander van der Bellen. Zároveň vyjádřil obavy z budoucích kroků nově zvoleného republikánského prezidenta USA Donalda Trumpa. „Kdyby splnil i jen některé ze svých volebních slibů, muselo by to vyvolat velké znepokojení,“ citovala Van der Bellena agentura DPA.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1