Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odepsání pařížské dohody USA dostane do izolace, navíc je to ekonomicky poškodí, tvrdí expert

Odepsání pařížské dohody USA dostane do izolace, navíc je to ekonomicky poškodí, tvrdí expert

Americký prezident Donald Trump má dnes večer oznámit, zda odepíše pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015, ke které se připojilo 195 zemí, tedy drtivá většina států světa. Napsal to na twitteru a nezapomněl přitom na oblíbené heslo „Učiňme Ameriku opět skvělou!“. Vzhledem k tomu, že jsou Spojené státy spolu s Čínou největším producentem emisí na světě, jeho rozhodnutí rozhodně nepovažují za „skvělé“ klimatologové ani ostrovní státy, jejichž pobřeží se následkem globálního oteplování za pár let octne pod hladinou moře. Pokud ale k odstoupení od dohody skutečně dojde, Trump zasadí tvrdou ránu celé planetě a také americké ekonomice, tvrdí politolog. Trumpovo počínání označuje za známku jeho krátkého uvažování a snahu co nejvíce zvrátit Obamův odkaz. 

„Podle mě je důležité, že ty státy, které dohodu podepsaly a budou pokračovat v jejím plnění i bez USA, tím podnítí rozvoj nových technologií zaměřených na nízkoemisní získávání elektrické energie a Spojeným státům ujede vlak v oblasti, která je pro ekonomickou budoucnost a prosperitu velmi důležitá. Spojené státy se tím vyloučí ze světového společenství a myslím, že je to minimálně symbolicky ale také ekonomicky výrazně poškodí,“ řekl pro INFO.CZ vedoucí katedry severoamerických studií FSV UK Kryštof Kozák.

Klimatickou dohodu podepsalo ze 197 zemí světa 195 států, tedy drtivá většina. Jak upozornil server ABC, případné Trumpovo smetení dohody ze stolu by Spojené státy zařadilo do ne zrovna elitního klubu dvou odpadlíků – Sýrie a Nukaragui, které se jako jediné rozhodly pařížskou dohodu nepodepsat.

Na periferii Spojené státy staví také dvoudenní summit Evropské unie s Čínou, který dnes začíná. Jak informoval deník The Guardian, Peking s Bruselem hodlají na Trumpův večerní verdikt reagovat oznámením jejich nové dvoustranné aliance, která v boji proti klimatickým změnám převezme vedoucí úlohu. „EU a Čína spojují síly, aby prosadily provádění pařížské dohody a urychlily celosvětový přechod na čistou energii,“ řekl Guardianu eurokomisař pro klimatické změny Miguel Arias Cañete.

Trumpovo počínání s napětím sleduje celý svět, dojednat dohodu závaznou pro celý svět trvalo dlouho a politiky, vyjednavače i diplomaty stálo mnoho úsilí. Veškerou snahu teď Trump může jako mávnutím proutku zmařit.

„Změna klimatu není pohádka, je to tvrdá realita, která ovlivňuje každodenní život lidí,“ reagoval na zprávy o možném odstoupení Trumpa od pařížské dohody předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, který zároveň upozornil na to, že kvůli problémům spojeným s globálním oteplováním, jako je rozšiřování pouští, nedostatek vody nebo šíření nemocí, jsou lidé čím dál častěji nuceni opouštět své domovy a kvůli suchu a následným hladomorům i umírají.  

„Největší tragédie spočívá v tom, že nejzávažnější následky ponesou ty země, které k procesu globálního oteplování přispívají nejméně. Je zde dramatická nespravedlnost v tom, že globální oteplování způsobují hlavně Spojené státy, Čína a Evropská unie, ale ti lidé v první linii, kteří tím budou nejvíce postiženi, nežijí ani v jednom z těchto regionů. Právě proto je mezinárodní spolupráce v tomto ohledu klíčová,“ tvrdí Kozák, podle kterého je úkolem každého rozumného politika povinnost dělat všechno pro to, aby katastrofálním následkům zamezil. „Čekat na to, až hladina moře stoupne o metr, je neuvěřitelná nezodpovědnost, kterou už nebude řešit Donald Trump, ale jeho děti.“

720p 480p 360p 240p
Trumpovy přešlapy

Trumpův krok by mohl inspirovat další

Trump klimatickou dohodu kritizoval už během prezidentské kampaně, kdy tvrdil, že je pro Spojené státy nevýhodná. Jak ale píše server Politico, Trumpův postoj narýsovali hlavně dva jeho muži, kteří na něj poslední měsíce tlačili, aby z pařížské dohody odstoupil. Prvním je člen jeho týmu a šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt označovaný za popírače klimatických změn.

Druhý je pak jeho bývalý vrchní poradce Stephen Bannon, který před nástupem do jeho předvolebního týmu stál v čele nacionalistického krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart News. Trump sice Bannona, který byl považován za nejkontroverznější postavu v Bílém domě, začátkem dubna z pozice hlavního stratéga odvolal, i on měl ale na Trumpův negativní postoj vůči klimatické dohodě významný vliv.  

Odborníci mají obavy, že by Trumpův krok mohly začít následovat i další státy. Osud dohody by tak byl zřejmě zpečetěn. K dodržování závazků vyplývajících z pařížské dohody má proto vyzvat i plánované prohlášení EU a Číny, které země vydají během dvoudenního summitu.

„Tenhle postoj Spojených států, tedy spíš Donalda Trumpa a Steva Bannona, podpoří klimatické skeptiky v dalších zemích. Projednávání přitom trvalo dlouhou dobu a nakonec bylo přijato kompromisní řešení tak, aby dohodu přijalo co nejvíce zemí,“ říká Kozák, podle kterého je možné opuštění dohody známka krátkého uvažování Trumpovy administrativy.

„Podpis spolupráce USA na této dohodě byl klíčový. Je to jeden z těch větších úspěchů Obamovy administrativy, že náročná jednání dokázala dotáhnout do úspěšného konce a jak je vidět, Donald Trump se snaží udělat všechno pro to, aby Obamův odkaz co nejvíce zvrátil,“ dodává amerikanista.

Odborníci upozorňují, že Trumpův velkolepý plán nepůjde provést ze dne na den a řádné odstoupení od dohody potrvá minimálně tři roky. Jeho tým si však pohrává i s radikálnější možností. Podle některých amerických médií totiž kvůli tomu, že o dohodě nehlasoval Senát USA, není pro USA právně závazná a Trump ji tedy může podle své vůle vypovědět. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1