Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odhaleno: Takhle bídně se mají dělníci, kteří šijí oblečení pro Ivanku Trumpovou

Odhaleno: Takhle bídně se mají dělníci, kteří šijí oblečení pro Ivanku Trumpovou

Před několika týdny vzbudila rozruch informace, že aktivisté, kteří v utajení shromažďovali důkazy o špatných pracovních podmínkách v čínských továrnách, v nichž se vyrábí obuv a oblečení pro značku Ivanky Trumpové, skončili ve vězení. S porušováním pracovních podmínek mají problém ale také další asijské továrny, které šijí pro Trumpovou, jak vyplývá z rozhovorů s dělníky, které publikoval deník Guardian. 

Trojice aktivistů podle nevládní organizace ochránců práv China Labor Watch (CLW) od března shromažďovala důkazy, že továrny skupiny Chua-ťien v Kan-čou v Ťiang-si a v Tung-kuan u Kantonu na jihu země nutí zaměstnance k přesčasům za plat menší, než je zákonem stanovená minimální mzda, což měly zamaskovat falešné výplatní pásky.

Značka Ivanky Trumpové sice nevyrábí v Číně přímo, ale případ vrhl podivné světlo také na její podnikání, protože továrny skupiny Chua-ťien vyrábějí produkty pro podniky, které pro značku dcery amerického prezidenta zajišťují výrobu.

Z rozhovorů, které redaktoři deníku Guardian vedli s dělníky indonéské PT Buma Apparel továrny v Subangu, vyplývá, že špatné pracovní podmínky v asijských podnicích, které šijí pro módní značky, včetně té, kterou vlastní Ivanka Trumpová, nejsou žádnou výjimkou.

Jedna z pracovnic deníku uvedla, že si s manželem, který rovněž pracuje v továrně, nemohou dovolit vychovávat děti, protože by je ze svého platu neuživili. Děti proto žijí s prarodiči a manželé je jezdí navštěvovat jednou za měsíc – když mají peníze na benzín. Pracovnice bere minimální mzdu 173 dolarů měsíčně (v přepočtu cca 4000 korun), což je ještě o zhruba 40 % méně, než kolik berou dělníci v čínských továrnách, které také šijí pro Ivanku Trumpovou.

Její třiadvacetiletá kolegyně tvrdí, že každý den pracuje přesčas, ale nedostává žádné příplatky, a protože má pouze pracovní smlouvu na dobu určitou, nedostane ani žádné odstupné. Podle jednoho z místních odborářů Andrika Otanga nejsou takové pracovní podmínky ničím výjimečným. „Továrny se běžně vyhýbají placení za přesčasy tím, že stanovují nesplnitelné pracovní normy,“ říká Otang.  

Několik jiných dělníků uvedlo, že zažili hrubé zacházení od nadřízených. Ti jim měli nadávat do opic a používat další podobné hanlivé výrazy.

Našli se však i tací, kteří jsou i přes všechny uvedené skutečnosti rádi, že mají práci. „Jsem ráda, že pracuji v Bumě, protože moji rodiče jsou farmáři a to je velmi vyčerpávající práce. Tady je aspoň klimatizace,“ vyzdvihla jedna z mladých pracovnic.

Stálé zaměstnankyně mají také například nárok na tříměsíční mateřskou dovolenou, povinné federální zdravotní pojištění a měsíční bonus ve výši 10,5 dolarů, které ale dostanou pouze v případě, když si nevezmou den volna, když menstruují.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744