Odliv mozků z Ruska se za poslední tři roky zdvojnásobil. Utíká se kvůli penězům i Putinovi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odliv mozků z Ruska se za poslední tři roky zdvojnásobil. Utíká se kvůli penězům i Putinovi

Odliv mozků z Ruska se za poslední tři roky zdvojnásobil. Utíká se kvůli penězům i Putinovi

Odliv mozků z Ruska se v posledních třech letech zdvojnásobil. V roce 2013 odešlo do zahraničí 20 tisíc odborníků, v roce 2016 už jich bylo 44 tisíc. Na nepříznivý trend poukázal hlavní tajemník prezidia Ruské akademie věd Nikolaj Dolguškin. 

„Od roku 1990 se počet výzkumníků v zemi snížil 2,7 krát,“ uvedl Dolguškin s tím, že od přelomu tisíciletí průměrně klesá počet vědeckých pracovníků o 1,3 procenta ročně. Tajemník v této souvislosti poukázal na to, že v Evropské unii a v USA se počet vědců zvýšil o 2-3 %. V Brazílii, Jižní Koreji a Číně je přírůstek ještě o pár procent vyšší. Vědecká komunita se tam dle Dolguškina rozšířila až desetinásobně.

Zvyšuje se i věkový průměr ruských vědců. „Přestože podíl vědců mladších 39 let vzrostl z 41 na 43,3 %, průměrný věk výzkumného pracovníka přesáhl 50 let a třetina vědců dosáhla důchodového věku,“ zdůraznil Dolguškin.

Podle webu news.ru v posledních letech emigruje asi 100  tisíc lidí ročně. Asi 40 procent z nich má přitom vysokoškolské vzdělání. 

Ze studie, kterou v lednu vydala Ruská akademie věd, vyplývá, že vzdělané Rusy vede k odchodu za hranice hlavně vidina lepších ekonomických perspektiv, ale také politická situace v jejich vlasti.

Emigranti argumentovali propadem ekonomiky po roce 2014, který vedl ke zhoršení situace na trhu práce, snížení mezd a menším možnostem kariérního růstu. Čtvrtina respondentů uvedla jako hlavní důvod k emigraci politickou situaci v Rusku po posledních prezidentských volbách a její další zhoršení po vypuknutí krize na Ukrajině.

Palčivý problém reflektují i ruské elity. Ruský premiér Dmitrij Medveděv před rokem označil „intelektuální export“ za nepřípustnou věc. „Dneska vyvážíme ropu, plyn a bohužel i inteligenci. Avšak pokud za první dvě zmíněné věci dostáváme peníze do rozpočtu, inteligence z naší země mizí bezplatně a navždy,“ varoval premiér.

Letos v únoru vyzval k boji proti odlivu mozků, včetně obranného průmyslu, i ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. „Je nesmírně důležité, aby výsledky intelektuální činnosti zůstaly v zemi,“ zdůraznil Rogozin. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.