Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odliv mozků z Ruska se za poslední tři roky zdvojnásobil. Utíká se kvůli penězům i Putinovi

Odliv mozků z Ruska se za poslední tři roky zdvojnásobil. Utíká se kvůli penězům i Putinovi

Odliv mozků z Ruska se v posledních třech letech zdvojnásobil. V roce 2013 odešlo do zahraničí 20 tisíc odborníků, v roce 2016 už jich bylo 44 tisíc. Na nepříznivý trend poukázal hlavní tajemník prezidia Ruské akademie věd Nikolaj Dolguškin. 

„Od roku 1990 se počet výzkumníků v zemi snížil 2,7 krát,“ uvedl Dolguškin s tím, že od přelomu tisíciletí průměrně klesá počet vědeckých pracovníků o 1,3 procenta ročně. Tajemník v této souvislosti poukázal na to, že v Evropské unii a v USA se počet vědců zvýšil o 2-3 %. V Brazílii, Jižní Koreji a Číně je přírůstek ještě o pár procent vyšší. Vědecká komunita se tam dle Dolguškina rozšířila až desetinásobně.

Zvyšuje se i věkový průměr ruských vědců. „Přestože podíl vědců mladších 39 let vzrostl z 41 na 43,3 %, průměrný věk výzkumného pracovníka přesáhl 50 let a třetina vědců dosáhla důchodového věku,“ zdůraznil Dolguškin.

Podle webu news.ru v posledních letech emigruje asi 100  tisíc lidí ročně. Asi 40 procent z nich má přitom vysokoškolské vzdělání. 

Ze studie, kterou v lednu vydala Ruská akademie věd, vyplývá, že vzdělané Rusy vede k odchodu za hranice hlavně vidina lepších ekonomických perspektiv, ale také politická situace v jejich vlasti.

Emigranti argumentovali propadem ekonomiky po roce 2014, který vedl ke zhoršení situace na trhu práce, snížení mezd a menším možnostem kariérního růstu. Čtvrtina respondentů uvedla jako hlavní důvod k emigraci politickou situaci v Rusku po posledních prezidentských volbách a její další zhoršení po vypuknutí krize na Ukrajině.

Palčivý problém reflektují i ruské elity. Ruský premiér Dmitrij Medveděv před rokem označil „intelektuální export“ za nepřípustnou věc. „Dneska vyvážíme ropu, plyn a bohužel i inteligenci. Avšak pokud za první dvě zmíněné věci dostáváme peníze do rozpočtu, inteligence z naší země mizí bezplatně a navždy,“ varoval premiér.

Letos v únoru vyzval k boji proti odlivu mozků, včetně obranného průmyslu, i ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. „Je nesmírně důležité, aby výsledky intelektuální činnosti zůstaly v zemi,“ zdůraznil Rogozin. 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1