Články odjinud

Odliv mozků z Ruska se za poslední tři roky zdvojnásobil. Utíká se kvůli penězům i Putinovi

Odliv mozků z Ruska se za poslední tři roky zdvojnásobil. Utíká se kvůli penězům i Putinovi

Odliv mozků z Ruska se v posledních třech letech zdvojnásobil. V roce 2013 odešlo do zahraničí 20 tisíc odborníků, v roce 2016 už jich bylo 44 tisíc. Na nepříznivý trend poukázal hlavní tajemník prezidia Ruské akademie věd Nikolaj Dolguškin. 

„Od roku 1990 se počet výzkumníků v zemi snížil 2,7 krát,“ uvedl Dolguškin s tím, že od přelomu tisíciletí průměrně klesá počet vědeckých pracovníků o 1,3 procenta ročně. Tajemník v této souvislosti poukázal na to, že v Evropské unii a v USA se počet vědců zvýšil o 2-3 %. V Brazílii, Jižní Koreji a Číně je přírůstek ještě o pár procent vyšší. Vědecká komunita se tam dle Dolguškina rozšířila až desetinásobně.

Zvyšuje se i věkový průměr ruských vědců. „Přestože podíl vědců mladších 39 let vzrostl z 41 na 43,3 %, průměrný věk výzkumného pracovníka přesáhl 50 let a třetina vědců dosáhla důchodového věku,“ zdůraznil Dolguškin.

Podle webu news.ru v posledních letech emigruje asi 100  tisíc lidí ročně. Asi 40 procent z nich má přitom vysokoškolské vzdělání. 

Ze studie, kterou v lednu vydala Ruská akademie věd, vyplývá, že vzdělané Rusy vede k odchodu za hranice hlavně vidina lepších ekonomických perspektiv, ale také politická situace v jejich vlasti.

Emigranti argumentovali propadem ekonomiky po roce 2014, který vedl ke zhoršení situace na trhu práce, snížení mezd a menším možnostem kariérního růstu. Čtvrtina respondentů uvedla jako hlavní důvod k emigraci politickou situaci v Rusku po posledních prezidentských volbách a její další zhoršení po vypuknutí krize na Ukrajině.

Palčivý problém reflektují i ruské elity. Ruský premiér Dmitrij Medveděv před rokem označil „intelektuální export“ za nepřípustnou věc. „Dneska vyvážíme ropu, plyn a bohužel i inteligenci. Avšak pokud za první dvě zmíněné věci dostáváme peníze do rozpočtu, inteligence z naší země mizí bezplatně a navždy,“ varoval premiér.

Letos v únoru vyzval k boji proti odlivu mozků, včetně obranného průmyslu, i ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. „Je nesmírně důležité, aby výsledky intelektuální činnosti zůstaly v zemi,“ zdůraznil Rogozin. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867