Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odpůrci potratů vyšli do ulic Washingtonu. „Trump je tu s vámi,“ zaznělo

Odpůrci potratů vyšli do ulic Washingtonu. „Trump je tu s vámi,“ zaznělo

Pochodu, který se koná pravidelně každý rok na protest proti rozhodnutí soudu legalizovat potraty, se letos dostalo zastání z nejvyšších míst. K davům osobně promluvili viceprezident Mike Pence a blízká poradkyně Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová.

Hnutí proti potratům má v USA tradičně silnou pozici, nástup nové administrativy pro něj ale přesto byl vodou na mlýn. Účast viceprezidenta Pence, prvního takto vysoce postaveného politika, který k průvodu osobně promluvil, tomu odpovídá.

Pence sám patří k velkým kritikům potratů. Jako guvernér Indiany v minulosti prosadil jedny z nejpřísnějších zákonů proti této proceduře. „Život v USA znovu vítězí,“ řekl dnes davům.

Symbolika byla viditelná: Když přesně před týdnem Washingtonem (a dalšími světovými městy) pochodovaly statisíce lidí za respekt k ženám, což se v praxi změnilo v masový protest proti Donaldu Trumpovi, odmítl prezident na četné výzvy aktivistů odpovědět a jejich akce kritizoval.

V pátek k lidem – mezi nimiž byli i ti, kdo americkou metropolí procházeli rovněž před týdnem – promluvili Trumpovi nejbližší kolegové. „Stojí tu s vámi,“ řekla prezidentova blízká poradkyně Kellyanne Conwayová. „Jejich zásadní kroky (Trumpa a Pence) podpoří vaše úsilí,“ dodala.

„Dav byl možná menší než před týdnem, ale nálada asi byla povznesenější. Mají prezidenta, který je proti potratům a který v tomto slibuje důrazný postup. Pro ně to byl jejich okamžik,“ poznamenává k akci ve Washingtonu korespondent BBC.

Trump od jisté doby považuje boj proti potratům za jedno ze svých témat, i když se o něj nijak více nezajímal, a v minulosti dokonce zastával jiné názory. Někteří komentátoři v tom vidí vliv viceprezidenta Pence, který tak prosazuje vlastní agendu. Ihned po nástupu do funkce Trump rozhodl o zablokování financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. Téma je po desetiletí předmětem sporů mezi demokraty a republikány. Regulaci původně zavedli republikáni, vláda Demokratické strany ji zrušila v roce 1984 a stejný pokyn vydal v roce 2009 i prezident Barack Obama. Trump za svůj krok sklidil i poměrně důraznou kritiku.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744