Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odříznutí od světa: Zástupci OSN měli jet na místo, odkud utekly statisíce Rohingů, Barma jejich cestu zrušila

Odříznutí od světa: Zástupci OSN měli jet na místo, odkud utekly statisíce Rohingů, Barma jejich cestu zrušila

Organizace spojených národů uvedla, že barmské úřady zrušily plánovanou návštěvu představitelů OSN v barmském Arakanském státě, odkud uprchlo téměř půl milionu příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů. Návštěva humanitárních pracovníků OSN měla být první od 25. srpna, kdy v Arakanském státě vypukly násilnosti a následný exodus.

Humanitární organizace OSN musely Arakanský stát opustit poté, co barmská armáda zahájila tažení proti rohingským povstalcům, kteří v srpnu zaútočili na bezpečnostní složky. Barmská armáda podle svědků poté začala také vypalovat rohingské vesnice a páchat násilí na civilistech.

Od konce srpna OSN už několikrát žádala, aby se do oblasti humanitární organizace mohly vrátit. Humanitární organizace uvádějí, že kromě toho, že množství muslimů uteklo před násilím z převážně buddhistické Barmy do Bangladéše, je v barmském Arakanském státě i velký počet vnitřních uprchlíků a statisícům lidí tam chybí potraviny, střecha nad hlavou a lékařská pomoc.

720p 360p
Rohingové

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric ještě ve středu uváděl, že barmské úřady svolily k "organizované cestě", jež má zástupcům humanitárních organizací umožnit vyhodnocení situace. Dujarric přitom prohlašoval, že cesta zorganizovaná barmskou vládou do Arakanského státu se uskuteční pravděpodobně dnes.

Zpravodajský server BBC ovšem s odvoláním na nejmenovaného mluvčího OSN dnes napsal, že návštěva byla zrušena a že barmská strana nesdělila důvody tohoto kroku.

Podle BBC má dnes o krizi týkající se barmských Rohingů jednat Rada bezpečnosti OSN v New Yorku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1