Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odříznutí sněhem: Tisíce turistů uvízly v lyžařském středisku. Nejde se z něj dostat

Odříznutí sněhem: Tisíce turistů uvízly v lyžařském středisku. Nejde se z něj dostat

Západorakouské zimní středisko Sankt Anton am Arlberg není kvůli lavinovému nebezpečí dostupné autem. Úřady dnes z preventivních důvodů uzavřely příjezdové silnice, informovala agentura DPA. V centrálním Německu úřady kvůli orkánu Friederike uzavřely všechny silnice v západní části pohoří Harz.

„Máme tu nyní výjimečnou situaci," uvedlo dnes na svých webových stránkách rakouské středisko zimních sportů Sankt Anton am Arlberg. Situaci každou hodinu vyhodnocuje lavinová komise. V obci je nyní zhruba 10.000 turistů. Nepříjemná je situace pro ty z nich, kteří plánovali odjezd. Stále je však možné opustit obec vlakem, ačkoli i železniční doprava je v některých částech regionu ochromena.

Z odlišného důvodu dnes byly uzavřeny silnice v západní části německého pohoří Harz. Oblast Oberharz je odříznutá od světa kvůli řádění orkánu Friederike a mnoha vyvráceným stromům. Přes řadu dopravních nehod v regionu dosud nebyl nikdo zraněn.

Právě v pohoří Harz dnes byla naměřena nejvyšší rychlost větru. Z nejvyšší hory Brocken bylo hlášeno 203 kilometrů za hodinu. Při bouři Kyrill, která se přes Německo přehnala před 11 lety, byla naměřena nejvyšší rychlost větru 202 kilometrů za hodinu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1